Kultúra Dél-komárom 2023. 02. 02.

Magyarock Dalszínház v Komárome má 20+1 rokov

Magyarock Dalszínház bol založený v roku 2002 na podnet Csabu Vizeliho, ktorý pôvodne chcel zorganizovať špeciálnu oslavu 15. marca, a tak oslovil filmového režiséra Gábora Koltaya a Gergelya Koltaya, lídra Kormoránu. Z tohto spoločného diela sa zrodila hudobná hra Básnik sa vracia. Oslava prebehla tak dobre, že v októbri už predstúpili pred divákov s plným javiskovým predstavením. Narodeninová gala šou sa bude konať v pondelok 6. februára od 18:00 v KlapkAréne v pevnosti Monostori.

„V začiatkoch sa diváci dožadovali najmä historických hier a potom sa „hitom“ stali A padlásMade in Hungária , Milenci z Ancony či Skupinová terapia. Súbor však pri svojom založení formuloval akúsi ars poeticu, teda chceli sme uvádzať scénické diela vychádzajúce z rockovej hudby, ktoré súvisia s literatúrou, históriou, Uhorskom a životom Maďarov. Veríme, že hudobná výučba ponúka skvelú príležitosť vzdelávať mladšie generácie,“ povedal Csaba Vizeli, manažér Magyarock Dalszínház.

Za uplynulých 20 rokov sa predstavilo okolo 50 hier, z ktorých súbor zaznamenal niekoľko premiér a vlastnoručne skomponovaných predstavení. Počas dvoch desaťročí ich navštívilo okolo stopäťdesiat ľudí.

„Nejeden náš člen sa objavil aj na svetovej scéne. Másik Lehel získal hlavnú úlohu v dvoch hrách Národného divadla v Győri: Jesus Christ Superstar a Beatles.hu, Ágnes Kuczmann stvárnila titulnú úlohu v Máriinom evanjeliu v Divadle na zámku Pannon. Mnohí zo zakladateľov sú dodnes členmi Magyarock Dalszínház,“ zdôraznil Csaba Vizeli.

„Súbor hral s takými veľkými menami ako Miklós VargaGyula Vikidál , Ferenc GerdesicsPál MakraiZsolt Árpád MészárosZoltán MillerAttila CsengeriGábor BakóAndrea Mahó či Kormorán, z ktorých viacerí vystúpia na budúcotýždňovom gala. Magyarock Dalszínház plní v maďarskom divadelnom živote aj úlohu akejsi tvorivej dielne. Dnes u nás nie je žiadne iné teleso, ktoré by nepretržite hralo 15 skladieb maďarských autorov. Komárom je náš domov, cítime lásku publika. Stali sme sa divadlom mesta, hrdo nosíme tento titul. Snažíme sa za to prejaviť vďaku, pravidelne vystupujeme na mestských podujatiach,“ povedal Csaba Vizeli.

Magyarock Dalszínház získal v posledných rokoch ocenenie Pro Urbe. 20+1. narodeniny oslávia rozsiahlou, trojhodinovou gala show, na ktorej môžu diváci získať prierez desaťročiami tvorby súboru.

Vstupenky sú dostupné na stránke jegymester.hu a v národnej sieti Jegymester!

Zdroj: komarom.hu