Mesto 2011. 01. 27.

Matica slovenská vybavuje, aby pápež požehnal sochu Cyrila a Metoda v Komárne

Pápež Benedikt XVI. by mal prísť na Slovensko zrejme budúci rok, keď si budeme pripomínať 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie našich predkov.

Matica slovenská chce, aby Svätý Otec Benedikt XVI. počas svojej návštevy na Slovensku zašiel aj do Komárna a požehnal sochu sv. Cyrila a Metoda. Na iniciatíve sa Matičiari podľa predsedu MS Mariána Tkáča dohodli s primátorom mesta Komárno a zástupcami miestneho ČEMADOKU. „Tým pádom by tá socha bola vyňatá spod neustálych útokov, nemôžeme povedať, že Maďarov, ale nejakého hlupáka, ktorý nivočí to, čo mu nepatrí,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Tkáč.

O pláne pozvať do Komárna pápeža sme vás informovali už pred takmer 2 týždňami.

Pápež Benedikt XVI. by mal prísť na Slovensko zrejme budúci rok, keď si budeme pripomínať 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie našich predkov. Súsošie svätého Cyrila a Metoda v Komárne poškodili vandali už niekoľkokrát. Rozpory vyvolalo už odhalenie sochy s oslavami za vyše 44-tisíc eur. Konali sa v júli 2010 po tom, čo súsošie sv. Cyrila a Metoda premiestnili z priečelia Domu Matice slovenskej doprostred kruhového objazdu na Námestí Kossutha. Objazd vznikol nedlho predtým z križovatky najrušnejších ciest vedúcich smerom do Bratislavy, respektíve na most do Maďarska a na most cez Váh.

Súsošie osobne odhaľovali vtedajší premiér Robert Fico, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a predseda Matice slovenskej Jozef Markuš. Fico počas osláv povedal, že umiestnenie na kruhovom objazde, kde sa stretávajú cesty na Bratislavu, Budapešť a Nové Zámky, je symbolické, a socha je novou dominantou a mestotvorným prvkom Komárna. Niekoľko rokov stála na priečelí Domu Matice slovenskej.

TEXT: SITA

Vyjadrite svoj názor