Mesto 2011. 01. 15.

Predstavitelia mesta Komárno chcú pozvať pápeža k súsošiu sv. Cyrila a Metoda

Mikuláš Dzurinda odovzdal vo Vatikáne pápežovi Benediktovi XVI. oficiálne pozvanie od prezidenta SR Ivana Gašparoviča na návštevu Slovenska.

V prípade príchodu pápeža Benedikta XVI. na Slovensko sa budú predstavitelia Komárna usilovať, aby pápež pri svojej návšteve neobišiel mesto. Slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda odovzdal vo Vatikáne pápežovi Benediktovi XVI. oficiálne pozvanie od prezidenta SR Ivana Gašparoviča na návštevu Slovenska. Výbornou príležitosťou na návštevu krajiny je podľa Dzurindu výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie súčasného Slovenska.

“Keďže súsošie sv. Cyrila a Metoda naše mesto zviditeľnilo na celom Slovensku, návšteva pápeža by prospela slovenskej i maďarskej strane,” uviedol predseda miestneho odboru Matice slovenskej v Komárne Jozef Černek.

Vandali poškodili súsošie sv. Cyrila a Metoda už dva krát

Myšlienku pozvať pápeža do Komárna podporili na dnešnom spoločnom stretnutí primátor Anton Marek, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a predseda Csemadoku v Komárne László Stubendek. Spoločne sa zhodli na tom, že návšteva by významnou mierou prispela k zlepšeniu vzťahov v regióne. “Politika a národnostné trenice by išli stranou, návšteva by poukázala na skutočný zmysel sochy ako symbolu kresťanstva,” konštatoval Černek.

Súsošie sv. Cyrila a Metoda stojace na kruhovom objazde na Kossuthovom námestí v Komárne za posledný mesiac už dvakrát poškodili vandali. Obliali ho farbou a poškodili aj mramorovú tabuľu pod súsoším. Polícia skutok prešetruje, za výtržníctvo a poškodzovanie cudzej veci hrozí páchateľovi jeden rok väzenia. Spôsobené škody predstavujú niekoľko tisíc eur.

V súčasnosti je už súsošie pod stálym dohľadom bezpečnostných kamier. Podľa primátora Mareka chráni kamerový systém okrem súsošia sv. Cyrila a Metoda aj sochu prvého uhorského kráľa svatého Štefana na Tržničnom námestí.

TEXT: TASR

Vyjadrite svoj názor