Región 2021. 06. 17.

Na vybudovanie kompy medzi Radvaňou nad Dunajom a Neszmély pôjde viac peňazí

Vláda uvoľní dodatočných viac ako 100.000 eur na vybudovanie kompy medzi maďarskou obcou Neszmély a slovenskou obcou Radvaň nad Dunajom v okrese Komárno. Kabinet o tom rozhodol na stredajšom rokovaní.

Výstavba kompy vychádza z projektu cezhraničnej spolupráce, ktorého implementácia je naplánovaná na obdobie od 1. januára 2018 do 31. októbra 2021. Schválené celkové oprávnené výdavky na jeho realizáciu predstavujú sumu 5.366.124,90 eura (z toho prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja tvoria 4.561.206,16 eura). Vláda SR v roku 2018 odsúhlasila pridelenie sumy 96.825 eur na realizáciu tohto projektu. „Starosta obce Radvaň nad Dunajom však znova požiadal o poskytnutie dodatočných finančných prostriedkov vo výške 101.358,14 eura s odôvodnením, že uvedená suma je je nevyhnutná na dofinancovanie vysúťaženej sumy,“ vysvetlilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR ako predkladateľ návrhu.

„Vnímajúc požiadavku o dofinancovanie uvedeného projektu kompy v kontexte jeho dôležitosti a prínosu pre rozvoj regiónov pozdĺž hraníc medzi Slovenskou republikou a Maďarskom vidíme v súčasnosti ako reálnu možnosť dodatočne financovať tento projekt uvoľnením finančných prostriedkov formou dotácie zo zdrojov kapitoly Všeobecná pokladničná správa,“ argumentuje rezort.

MIRRI pripomenulo, že o význame investície tohto typu svedčí aj prejavený záujem ministra zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Pétera Szijjártóa ktorý v tejto súvislosti oslovil 10. februára 2021 aj vtedajšieho predsedu predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO) so žiadosťou o hľadanie riešenia.

Zdroj: tasr