Blog 2012. 05. 20.

NÁZOR: Idioti mi berú chuť

Slovensko je na nohách! 

Skvelí Šatan s Lacom splnili slovenský sen o finále!

Hokejová revolúcia sa na Slovensko vrátila po desiatich rokoch!

Fantastickí Slováci porazili Česko a postúpili do finále!

Úžasné, Slováci sú vo finále! Zdolali Česko 3:1 a s Rusmi hrajú o zlato!

Szlovákia megverte a cseheket és bejutott a döntőbe!

Neviem, či je potreba opäť do detailov opakovať cestu našich. Nevydarená príprava, šampionát otvorený dvoma prehrami a potom zlom – porážka Američanov, cesta bez bodového zaváhania na postupovú štvrtú pozíciu, ktorá nám dohodila na štvrťfinále prvú Kanadu, ktorú sme porazili. Ďalší infarktový zápas s Českom a teraz už len čakáme na finále proti ruskej škole strojovo presného hokeja.

Ak som mal tú možnosť, šiel som medzi ľudí, kde sú emócie vybičované viac, ako doma. S priateľmi sme pri pive SPOLU držali našim chalanom palce, SPOLU sme tlieskali gólovým príležitostiam, aj vyhodeným pukom počas oslabovky, SPOLU sme si zanadávali na rozhodcov, drzých hráčov súpera, či nevyhohené Barankove puky. Pri góloch sme si najprv zakričali, vymenili niekoľko high-fiveov. Od zápasu s Francúzskom si už okamžite skáčeme do náruče a SPOLU oslavujeme góly a víťazstvá našich, ktoré našťastie pribúdajú svižným tempom.

Námestiá a amfiteátre sa plnia. Krčmy praskajú vo švíkoch a čapovanie piva nemá konca. Ľudia si dávajú oslavujúce statusy, lajkujú, komentujú a zdieľajú. Taxikári sa so svojimi cestujúcimi bavia výlučne o hokeji, autobusári majú rádiá pustené tak nahlas, ako ešte nikdy a tí výbušnejší niekedy po góle radšej odstavia autobus na krajnicu, aby sa upokojili a mohli pokračovať v ceste.

Po zápase s čechmi behali ľudia po meste ako zmyslov zbavení, ľudia v dresoch si tľapkali, gratulovali, vystrkovali sa z okien áut, vytrubovali ako Taliani. Sme vo finále!

NÁZOR: Idioti mi berú chuť

V rubrike NÁZOR sa pravidelne každý víkend vyjadrujeme k vybraným celospoločenským témam.

Pomôžem si parafrázovaním premiéra Fica: „Len idiot môže napísať...“ niečo takéto.

Pri týchto riadkoch rozmýšľam, či vôbec mám upozorňovať na individuality, s ktorými „sa stretávam“ na internete v rôznych diskusiách. Dnes mi vyrazili dych niektoré prejavy slovenko-českých i slovensko-maďarských vzťahov. Ako to všetko berú znudení hlúpi idioti spoza monitora. Ale hádať sa s nimi nemá zmysel, pretože by ste sa dostali na jednu úroveň, ani by ste nevedeli ako…

S Čechmi majú Slováci „takový bratrský vztah„, čoho súčasťou je samozrejme aj doberanie sa pred zápasmi. Po nich je vždy jedna strana smutná. No s vedomím, že nabudúce to môže byť presne naopak, sa treba pustiť do ďalšej práce. Hokejisti, či futbalisti do tréningovej a my zase do tej svojej. S Maďarmi je ten vzťah komplikovanejší, no vždy treba mať na pamäti, že všetci sme ľudia z jedného cesta a nikto rozmýšľajúci nemá záujem na nejakom hlúpom a nezmyselnom vyostrovaní vzťahov človeka a človeka.

Po zápase som si v eufórii sadol za počítač a trochu si surfoval po internete. Naozaj, neveril som, že niektorí Česi, ktorí by sa v 60. rokoch tešili z reprezentačných gólov Golonku, dokážu vypustiť toľko ohavností na našu stranu Moravy. Iste, frustrácia z prehry môže byť veľká, no niečo ako túto skupinu, mohol vytvoriť naozaj len idiot.

A Maďari, ktorí sa ešte pred mesiacom tešili rovnako z trojok Maďara Szaba, Slováka Bilíka, Slovinca Biliča a Američana Jonesa, dnes vytáčajú očami a opäť len nadávajú a prznia slovenskú hokejovú radosť, pretože „Správny Maďar sa nemôže tešiť z víťazstva Slovenska,“ „Budem musieť v pondelok v práci počúvať nadšenie slovenských kolegov,“ a „Nikdy by som si nemyslel, že budem fandiť Rusom.“ Idioti.

Prečítajte si aj: Homosexualita a politika

A Slováci, ktorí včera zaručene pasovali Slovanistov Mira Šatana a Libora Hudáčka za Bohov pre ich góly do siete Česka. Isto už zabudli, že počas hokejovej extraligovej sezóny ich vypískavali, urážali a „pľuli“ na nich i na samotný Slovan a všetko s ním spojené. Len preto, že je to Slovan Bratislava. Aj Žigo Pálffy si toho svojho času odskákal od „fanúšikov“ vtedy napríklad aj Slovana. Idioti.

Idioti sa nájdu všade, ale obyčajne, keď nejakého vidíte, len mávnete rukou a idete ďalej. Na anonymnom internete to tak celkom nejde, nespoznáte ho hneď a neviete, kto sa za tými slovami skrýva.  A obyčajne sa teda na fórach skrývajú za nicky, obrázky a šovinistické, či závistlivé názory len idioti. Prajem českým hokejistom bronz, našim hokejistom zlato a maďarským vodnopólistom zlato z olympiády. Eurozóne, aby dostala rozum, Palestíncom a židom, aby dosiahli prímerie v okolí Jeruzalema, aby ich deti mohli chodiť do školy bez toho, aby sa báli bombového atentátu a mladému Kimovi, aby nebol taký drsný, ako jeho otec. Vo svete, kde si ľudia doprajú šťastia, ani nebudem potrebovať vyšší plat.

Tomáš Kottra