Mesto 2021. 09. 27.

Nemocnica AGEL Komárno má dve sestry ocenené Bielym srdcom

Nemocnica AGEL Komárno sa môže pochváliť, že hneď dve jej sestry získali tento rok ocenenie Biele srdce. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zorganizovala už po 14ty krát výnimočné podujatie, ktoré bolo o sestrách a pre sestry. Všetky tie obetavé mamy, manželky, sestry, priateľky, jednoducho nezastupiteľné a mimoriadne dôležité nežné predstaviteľky zdravotníctva, prvé a posledné osoby, s ktorými sa pacient v nemocnici stretáva sa stretli počas slávnostného galavečera v Senci.

Nevyhnutnou súčasťou zdravotníctva sú zdravotné sestry, sestričky, dobré duše či anjeli, ako ich pacienti rôzne označujú  od nepamäti, no posledné roky a hlavne posledné mesiace ukázali, prečo sa na ich prácu pozeráme s ešte väčším rešpektom. Uznanie a obdiv za svoje nasadenie, trpezlivosť, obetavosť a nezlomnú vôľu pomáhať za každých okolností pacientom si preto právom zaslúžia.

Za spoločnosť AGEL SK boli tento rok na  republikovej úrovni ocenené dve sestry, obe z Nemocnice AGEL Komárno.  Janka Volesková, pôrodná asistentka, špecialistka, nastúpila do nemocnice v roku 1984 po ukončení nadstavbového štúdia v odbore pôrodná asistencia na strednej zdravotnej škole. Stála pri zrode veľmi vychvaľovanej a pacientkami obľúbenej pooperačnej izby, kde pracovala so svojimi kolegyňami. Po pár rokoch práce pri lôžku na oddelení bola preradená na pôrodnú sálu, kde sa prejavila ako skúsená odborníčka, láskyplná, empatická pôrodná asistentka, obľúbená medzi rodičkami, ktorá pomohla na svet viac sto detičkám.  Počas celej pandémie Covid-19 sa aktívne zúčastňovala školení súvisiacich so starostlivosťou o pozitívne rodičky na oddelení. V chronológii celého obdobia si aj gynekologicko-pôrodnícke covidové oddelenie prešlo takými situáciami, s ktorými sa pôrodné asistentky v praxi stretli prvýkrát. Aj v aktuálne veľmi náročnom období vždy s úsmevom na tvári pristupuje ku svojim budúcim mamičkám.

Druhou ocenenou je Márta Liška, ktorá ukončila strednú zdravotnú školu v roku 1995 v Dunajskej Strede ako všeobecná zdravotná sestra. Vzápätí nastúpila pracovať na novovzniknuté oddelenie ARO v Komárne. Na pozícii vedúcej sestry novovzniknutého oddelenia JIS vnútorného lekárstva a neurológie vedie tím sestier a ošetrovateľského personálu. Svoje poznatky z praxe, ako i tie nadobudnuté štúdiom, uplatňuje pri mimoriadnych, život ohrozujúcich situáciách v praxi. Na začiatku pandémie sa spolupodieľala pri školení pracovníkov v červených zónach. Od marca 2020 edukovala personál v súvislosti s pandémiou COVID-19, pretože JIS oddelenie vnútorného lekárstva a neurológie sa ako prvé v nemocnici staralo o týchto pacientov napojených aj na umelú pľúcnu ventiláciu. Bolo to veľmi vyčerpávajúce, ale aj napriek jej osobnému diskomfortu sa všetci na oddelení zameriavali na blaho pacienta a čo najlepší chod aj covidovej prevádzky. Zároveň Márta Liška vedie kolegov v mobilnom odberovom mieste  Nemocnice AGEL Komárno.

,,V prvom rade patrí poďakovanie SKSaPA, že v tomto náročnom a vypätom období dokázali zorganizovať odovzdávanie ocenenia Biele srdce. SKSaPA má na svojej stránke ,,BIELE SRDCE,, definované ako ocenenie  vyjadrujúce charakter starostlivosti, vedomosti a humanitu, ktorá napĺňa prácu a ducha ošetrovateľstva. Som hrdá na sestry a pôrodné asistentky pracujúce v zdravotníckych zariadeniach Skupiny AGEL, že svojou obetavou prácou, vedomosťami, vysokou profesionalitou  plnia tento odkaz a  každoročne presvedčia Radu Komory, že práve oni sú tie, ktoré si ocenenie zaslúžia.  V AGEL SK pracujú stovky sestier a pôrodných asistentiek. Každá z nich je osobitá, výnimočná a každá stavia ten pomyselný základ, aby jedna z nich získala ocenenie, ktoré je dielom celého kolektívu,“ hovorí Jana Ondrišová, riaditeľka odboru kvality a ošetrovateľskej starostlivosti AGEL SK.

,,Som nesmierne rád, že prácu našich sestier ocenili v rámci Bieleho srdca aj na republikovej úrovni. My v nemocnici o ich kvalitách vieme a predovšetkým pacienti sú tými, pre ktorých obe dámy robia prvé a posledné. A to s empatiou, láskou, ochotou a vysoko nad rámec povinností. V terajšej dobe by si ocenenie zaslúžili všetky sestry a zdravotníci ako bojujú s pandémiou, ako sa nevzdávajú a veria, že aj celkové nastavenie rezortu a podmienok zdravotníkov sa zmení,“ uviedol riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK