Nemocnica privítala 420 sestier a medicínsko-technických pracovníkov
Do Komárna sa v utorok zišli štyri stovky sestier zo štyroch krajín. Komárno sa tak na jeden deň stalo pre pohodlie pacienta najvhodnejšou lokalitou.
Na celoslovenskej konferencii zdravotníckych pracovníkov s medzinárodnou účasťou sa zišlo v utorok (15.10.) v Komárne 420 odborníkov z radov sestier a medicínsko-technických pracovníkov zo Slovenskej republiky, Českej republiky, Rakúska a Maďarska. Hlavným organizátorom podujatia bola Všeobecná nemocnica Komárno, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia (n.o.) Forlife a manažérsky riadi skupina Agel. Účastníci sa zaoberali problematikou bezpečnosti pacienta, TASR informovala hovorkyňa spoločnosti Agel Marta Csergeová.
Odborným garantom konferencie bola námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo komárňanskej nemocnice Zlatica Halmová. „Veľmi ma teší, že toto odborné podujatie zaujalo svojou témou, čomu nasvedčuje skutočnosť, že bola obsadená maximálna kapacita priestorov v konferenčnej sále,“ povedala vo svojom úvodnom príhovore.
V programe odznelo 23 odborných prednášok, rozdelených do troch blokov, zamerali sa na bezpečnosť pacienta. Jednotlivé prednášky sa venovali manažmentu kvality ošetrovateľskej starostlivosti, nežiaducim udalostiam v zdravotníckom zariadení a rôznym nákazám. „Bezpečnosť pacienta je definovaná ako absencia poškodenia alebo možnosti poškodenia pacienta v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. V zdravotníckom zariadení dochádza k neočakávaným príhodám a situáciám, ktoré môžu mať za následok poškodenie pacienta,“ uviedla Halmová s tým, že niektoré problémy sú dôsledkom ľudských chýb a omylov.
Podľa jej slov chyby ovplyvňujú kvalitu starostlivosti, môžu poškodiť pacienta, znižujú spokojnosť z práce a sú dôvodom sťažností. „Pokiaľ chyby registrujeme, sme schopní rozobrať ich príčiny a poučiť sa z nich, môžeme dosiahnuť vyššiu kvalitu poskytovanej starostlivosti a bezpečného prostredia pre pacienta. Stratégia cesty k zvyšovaniu bezpečnosti pacienta je proces dlhodobý, ktorý vyžaduje hlavne zavedenie sústavného vzdelávania a školenia zdravotníkov v tejto oblasti,“ vysvetlila námestníčka.
Podľa zdravotníckych pracovníkov všeobecná definícia kvality zdravotnej starostlivosti hovorí: „robiť správne veci správnym spôsobom“. Je zbytočné, aby každý sám za seba objavoval už objavené a riešil už vyriešené, je potrebné spoločne pracovať na problémoch a odovzdávať si informácie. „Táto konferencia mala nájsť odpovede na mnohé a časté otázky zaoberajúce sa kvalitnou a bezpečnou starostlivosťou a ja verím, že sa nám to podarilo,“ uzavrela Zlatica Halmová.
TEXT: TASR
FOTO: VNK