Mesto 2012. 12. 13.

Nemocnica v komárne otvorila novú verejnú lekáreň

Všeobecná nemocnica Komárno, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia FORLIFE a manažérsky riadi skupina AGEL, dnes otvorila celkom novú verejnú lekáreň. Nová lekáreň vznikla vo voľne prístupnej budove v areáli nemocnice. Investícia do opráv budovy a zabezpečenia jej vybavenia vyšla nemocnicu na viac než 30 tisíc eur.

Novú “Lekáreň pri nemocnici“ prevádzkuje FORLIFE n.o. a celý zisk lekárne bude použitý na prevádzku a modernizáciu nemocnice. Chceli by sme, aby si aj pacienti uvedomili, že kúpou liekov v našej lekárni  podporujú celú nemocnicu,“ hovorí riaditeľ Mgr. Viktor Dudáš. Nemocnica v rámci komplexnej modernizácie upravila lekáreň tak, aby sa v nej aj zamestnanci cítili čo najpríjemnejšie. „Vymenené boli podlahy, okná, keramické obklady a vykurovanie objektu. Zároveň prišlo aj k zútulneniu celého priestoru vchodu a oficíny verejnej lekárne,“ dodal riaditeľ.

Personál lekárne je zložený zo skúsených farmaceutiek a laborantiek, ktoré ochotne poradia aj pomôžu pacientom.“Zabezpečíme lieky viazané na lekársky predpis, voľno predajné lieky, výživové doplnky, dietetiká, homeopatické a veterinárne lieky, liečivé čaje, liečebnú kozmetiku a  zdravotnícky materiál. Lekáreň pri nemocnici sa bude snažiť poskytovať každému pacientovi systematické liekové poradenstvo (pharmaceutical care), s cieľom zvyšovať účinnosť, bezpečnosť a racionálne použitie liekov,” uviedla vedúca lekárne PharmDr. Komjáthy Hajnalka, PhD. V rámci tohto projektu budú v pravidelných intervaloch zabezpečovať meranie základných biochemických parametrov, ako je meranie glukózy a cholesterolu ako aj meranie krvného tlaku každému pacientovi, ktorý si o to požiada. “Zavádzame benefity pre našich hospitalizovaných pacientov, popôrodné balíčky pre bábätká aj pre mamičky – našu lekáreň by sme chceli označiť logom „baby friendly lekáreň“,“ dodala.

V budúcnosti chce Lekáreň pri nemocnici poskytovať aj dermatologické poradenstvo. „Plánujeme tak  ako našu nemocničnú lekáreň aj verejnú lekáreň „Pri nemocnici“ zapojiť do projektu „Excelentná lekáreň“, aby sme mali možnosť školiť budúcich farmaceutov. Problémom nebude ani jazyková bariéra, nakoľko personál lekárne vie obslúžiť pacientov hovoriacich po slovensky, po maďarsky aj po anglicky,“ dodala PharmDr. Komjáthy Hajnalka, PhD.

Otváracia doba novej verejnej lekárne bude od pondelka do piatku od 7.30 hod. do 16.00hod. Cez víkendy a sviatky si ľudia môžu vybrať liečivá podľa aktuálneho zoznamu pohotovostí lekární na daný mesiac.

TEXT: Bc. Marta Csergeová, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.,

Vyjadrite svoj názor