Región 2014. 02. 01.

Nová zbraň poisťovní voči podvodníkom

Poisťovne na Slovensku testujú novú účinnú zbraň na všetkých podvodníkov. A to bez toho, aby ste o tom tušili. Stačí, keď zavoláte a špeciálny softwér rozpoznáva vo vašom hlase druh emócie. A podľa nej určí kedy človek klame.

Ide o špeciálny softwer, ktorý vyžívajú izraelské tajné služby a teraz sa dostal do komerčnej sféry. V Českej republike podrobili testu hlasové nahrávky klientov, u ktorých mali podozrenie na podvod a klientov poctivých zmiešali a analyzátor hlasu ich rozdelil. Na prvýkrát vraj správne.

„Je preukázané, že tá emócia v situácii, keď človek klame, má dopad v mikroštruktúre hlasu a premieta sa do jeho hlasovej krivky,“ vysvetľuje Ludvik Bohman, riaditeľ oddelenia poistných podvodov v SR.

„Od konca februára začneme testovať súčasné, či budúce poistné udalosti, či klamú alebo neklamú,“ tvrdí Bohman. „Na Slovensku sa testuje hlasový analyzátor už od minulého roka, zatiaľ je v skúšobnej prevádzke na menšej vzorke poistnej udalosti,“ tvrdí hovorkyňa polície Lucia Muthová.

Aj keď to možno znie desivo. Analyzátor hlasu ako dôkaz, či priame obvinenie, zatiaľ nikde a nikomu neslúži a súd ho akceptovať nebude.“ Je to indikácia pre nás, kam namieriť naše ďalšie šetrenie,“ dodáva Bohman.

(zdroj: noviny.sk, ilustračné foto)

Vyjadrite svoj názor