Región 2018. 07. 03.

Nový tematický park v Hurbanove bude mať podobu banského ťažobného objektu

V Hurbanove vyrastie nový interaktívny tematický park, ktorý bude replikou banského ťažobného objektu typického pre obec Kisbér v Maďarsku. Jeho výstavba je súčasťou projektu s názvom Cultplay, v rámci ktorého sa na Slovensku i v Maďarsku postavia ihriská v podobe historických pamiatok.

Projekt je zameraný na inovatívne využitie kultúrneho dedičstva a bude sa realizovať aj v mestách Nové Zámky, Komárno, Kolárovo, Šaľa a v obci Svodín. V Maďarsku vzniknú tematické parky s replikami slovenských historických pamiatok v mestách Tata, Komárom, Oroszlány a Kisbér.

Európska únia (EÚ) vyčlenila na realizáciu projektu Cultplay viac ako 2,4 milióna eur. Náklady na výstavbu tematického parku v Hurbanove sú vyčíslené na takmer 190.000 eur. Ako informovala radnica, nenávratný príspevok, ktorý mesto získa, bude vo výške viac ako 177.000 eur.

Objekty Cultplay sú tematické parky, ktoré sa po ich výstavbe budú využívať ako detské ihriská. Ich súčasťou budú aj rozšírené informácie o ostatných atrakciách v partnerských obciach dostupné formou internetovej aplikácie v slovenčine, maďarčine a angličtine. Každý z parkov bude do pozornosti návštevníkov odporúčať iný park, aby tak prilákal návštevníkov z rôznych regiónov.

(tasr)