Šport 2016. 01. 04.

Plavci Delta klubu Komárno rekapitulovali rok 2015

December je obdobím kedy sa zvykneme obhliadnuť za výsledkami našej práce v danom roku. Do roku 2015 náš plavecký klub Delta Komárno vstupoval zo snahou pritiahnuť k aktívnemu pohybu čo najviac detí, vytvoriť funkčnú webovú stránku klubu, stabilizovať členskú základňu ako aj dosiahnuť výsledky na domácich a zahraničných plaveckých mítingoch, ktoré nás ako aj naše mesto zviditeľnia. Tieto smelé ciele by sa nám nepodarilo dosiahnuť bez podpory zo strany mesta Komárno, rodičov ako aj sponzorov, za čo by sme sa im chceli aj touto cestou poďakovať. 

Po ťažkom roku 2013 kedy z nášho klubu odišla trojica výborných plavcov sme v roku 2014 začali s budovaním úplne nového kolektívu plavcov. Našim cieľom bolo a stále je vybudovať tím z mladých plavcov (ročníky narodenia 2005 a mladšie). Nový tím sa začal budovať na základoch, ktoré tvorili plavci ako Michal Knihár ml. a navrátilec Marián Dragúň, ktorý sa vrátil z českého pôsobenia v Bohemians Praha.Výsledky náročnej práce trénera Michala Knihára st. sa začali ukazovať už v roku 2014 avšak naplno sa preukázali práve v tomto roku.

Od januára 2015 sme spustili plne funkčnú webovú stránku nášho klubu www.delkokn.sk, pomocou ktorej sme dokázali efektívne informovať našich členov, rodičov ako aj širokú verejnosť o dianí v našom klube. V priebehu leta sme k nej pridali aj náš facebookovský profil. Vďaka aktívnej prác viacerých našich členov a rodičov sa nám od septembra podarilo výrazne zvýšiť počet našich členov. Čo je potešujúce nejedná sa len o najmenšie deti, ktoré majú záujem o výuku plávania ale aj o dospelých, ktorí sa chcú zdokonaľovať v technike plávania.

Náš plavecký klub je športovým klubom, a preto najviac pozornosti sme venovali príprave našich plavcov, ktorí sa pravidelne zúčastňovali na plaveckých podujatiach doma a v zahraničí. Naši plavci sa zúčastnili úctyhodných 24 plaveckých pretekov na Slovensku, Maďarsku, Rakúsku, Českej republike a v Nemecku (zoznam je vyznačený na mapke strednej Európy).

terkep

Spolu naši plavci získali v roku 2015 až 82 medailí, čo predstihlo naše najväčšie očakávania a dokonca sme dokázali prekonať našu medailovú bilanciu z roku 2012, ktorý bol jedným z najúspešnejších rokov nášho klubu, kedy za náš klub plávala štvorica vynikajúcich plavcov, terajších niekoľkonásobných majstrov SR v mládežníckych vekových kategóriách, ktorí pokračujú v súťaženiach za iné kluby.

Teší nás aj skutočnosť, že až osem plavcov sa dokázalo v tomto roku postaviť na stupne víťazov. O naše pódiové umiestnenia sa postarali Marián Dragúň (3-6-2), Michal Knihár ml. (1-2-4), Attila Juhász (0-1-4), EliasSimon (0-0-3), Miriama Szászová (27-11-5), Ema Szászová (4-1-2), Nataly Vallová (2-1-2) a LaraBjankaŠajben (0-0-1). Navyše Miriama Szászová dokázala získať poháre za celkové víťazstvá vo viacbojoch v nemeckom Augsburgu, v Handlovej, v rakúskych mestách Traun, St.Johann in Tiroll ako aj na prestížnom mítingu vo Viedni. Zo svojimi výkonmi naši plavci vzorne reprezentovali náš klub, naše mesto, dokonca v mnohých prípadoch aj Slovensko nakoľko mnohokrát sme boli jediným slovenským klubom na zahraničných mítingoch.  O dobrej reprezentácií svedčia aj výborné ohlasy v nemeckej a rakúskej tlači.

Ako z mapky vyplýva, naše kroky často viedli do Rakúska a Maďarska, ktoré právom môžeme považovať za plaveckú veľmoc. Cieľom týchto pretekov bola konfrontácia našich plavcov zo špičkovými plavcami z Maďarska, Rakúska, Nemecka a často aj iných krajín čo na väčšine slovenských pretekov nie je možné. O to viac poteší fakt, že aj s týchto dobre obsadených pretekov v Maďarsku sme dokázali pravidelne nosiť medailové umiestnenia a dokonca aj niekoľko z nich vyhrať (na očividné prekvapenie mnohých domácich trénerov). O kvalite pretekov v susednom Rakúsku svedčí napríklad fakt, že časom zaplávaným na mítingu vo Viedni by sa naši plavci umiestnili na prvom resp. druhom mieste na plaveckých pretekoch v Nových Zámkoch, ktoré sa konali v tom istom termíne, pričom vo Viedni tento čas stačil na šieste – siedme miesta.

Z pohľadu najmladších plavcov sú medaile dôležité pre ich ďalšiu motiváciu v tréningovom procese, avšak z pohľadu trénera sú zaujímavejšie dosiahnuté časy a zlepšenia jednotlivých pretekárov. O dobrej príprave našich plavcov a o ich svedomitom prístupe k tréningom svedčí fakt, že až 86% štartov sme dokázali v roku 2015 premeniť na zlepšenia vlastných osobných rekordov!!!

Viacerí plavci sa nestratili ani v slovenskej konkurencií vo vlastnej vekovej kategórií. Do 10. až 15. miesta v rankingochsa pravidelne vo viacerých disciplínach umiestňujú MariánDragúň, Michal Knihár ml.a Ema Szászová (v júly sa pohybovala ešte okolo 40. miesta). Miriama Szászová ovládla vo svojej vekovej kategórií všetky disciplíny na 25m bazéne a väčšinu na 50m bazéne navyše až v 13 disciplínach jej po tomto roku patrí prvenstvo v historických rankingových časoch v SR v kategórií 8 ročných. Tieto výsledky nám dávajú nádej na stanovenie si ešte odvážnejších cieľov na budúcu sezónu – zisk viacerých titulov a  medailových umiestnení na Majstrovstvách SR.

Vyjadrite svoj názor