Šport 2018. 11. 07.

Plavci Delta klubu Komárno úspešne na Slovakia swimming cup-e.

Prvý novembrový víkend sa naši plavci predstavili na najvýznamnejšou slovenskom plaveckom mítingu, ktorý sa uskutočnil na 25m bazéne v Trenčíne pod názvom Slovakia swimming cup. Tento pretek bol jedným z nominačných pretekov na blížiace sa Majstrovstvá sveta v krátkom bazéne, ktoré sa uskutočnia koncom roku v Číne.

Kvalitu mítingu zabezpečila mimo účasti všetkých veľkých klubov zo Slovenska aj povinná účasť reprezentantov SR, ktorí štartovali pod hlavičkou Slovenska ako aj účasť českých a macedónskych plavcov. Program pretekov pozostával z doobedňajších rozplavieb a následne večerných finálových bojov v jedinej kategórií Open. Náš klub reprezentovali pod vedením trénera Michala Knihára ,Alex Kušík, Daniel Óvári, Ema Szászová a Miriama Szászová. Pod hlavičkou Slovenskej reprezentácie štartoval na pretekoch náš najskúsenejší plavec Marián Dragúň.

Marián Dragúň  sa predstavil na všetkých prsiarskych tratiach. V silnej konkurencií až piatich reprezentantov SR, ktorí sa predstavili na prsiarskych tratiach obstál veľmi dobre. Vo všetkých dňoch sa dokázal prebojovať do finálových bojov. Na 50m prsia dohmatol vo finále na 5. mieste. Na dvojnásobnej trati skončil na nepopulárnej 4. priečke len tesne za stupňami víťazov. Na najdlhšej dvesto metrovej trati skončil opäť na 4. mieste za takými plavcami ako Tomáš Klobučník, Jozef Beňo či Richard Nagy.

Alex Kušík vekom len mladší junior predvádzal na týchto pretekoch vynikajúce výkony. Výbornú prípravu v posledných obdobiach dokázal pretaviť v účasť v „A“ finále na 200m znak, kde skončil na výbornom 3. mieste, 100m prsia kde skončil na 6. mieste hneď za päticou seniorských reprezentantov SR, 100m polohové preteky kde skončil na 2. mieste, 200m polohové preteky kde skončil na 3. mieste a 400m polohové preteky kde opätovne obsadil bronzovú priečku. Výborná bola aj jeho semifinálová účasť na 50m prsia, z ktorých sa prebojoval do „A“ finále, avšak kvôli kolízií z inými disciplínami sa z neho odhlásil. Ešte viac ako umiestnenia na stupňoch víťazov potešili prekonané osobné rekordy vo všetkých disciplínach, v ktorých štartoval!

Daniel Óvari vekom starší junior sa prebojoval do „B“ finále na 200m voľným spôsobom kde napokon skončil na celkovom 14. mieste, 100m znak kde napokon skončil na celkovom 16. mieste a 100m polohové preteky kde napokon skončil na celkovom 16. mieste medzi dospelými plavcami. Aj on sa dokázal zlepšiť takmer vo všetkých disciplínach, v ktorých štartoval.

Ema Szászová vekom staršia žiačka sa predstavila na takomto významnom podujatí vôbec po prvý krát. Úspechom už bola vôbec skutočnosť, že na tomto podujatí mohla štartovať, nakoľko veľmi veľa aj starších plavcov nebolo prijatých na tieto preteky (na každú disciplínu prijali usporiadatelia len obmedzený počet plavcov). V takmer všetkých disciplínach si zaplávala osobné rekordy a pozbierala cenné skúsenosti.

Miriama Szászová vekom 11 roč. ešte mladšia žiačka sa predstavila až v deviatich disciplínach. Jej cieľom bolo zaplávať v silnej konkurencií čo najlepšie časy. Mimo dvoch disciplín dokázala zaplávať svoje osobné rekordy a jej časy dokonca stačili na účasť vo večerných finálových bojoch. Na 50m znak postúpila do semifinále, kde dokázala zaplávať rekord SR 11. ročných a časom 32,63 skončila na celkovom 12. mieste! Na 400m polohové preteky sa dokonca prebojovala do „A“ finále, z ktorého sa odhlásila kvôli účasti v štafete ale v rozplavbách jej patrilo 8. miesto. Na 200m polohové preteky sa opäť prebojovala do „B“ finále, v ktorom zaplávala už druhý rekord SR 11. ročných a skončila celkovo na 12. mieste. V ten istý deň sa prebojovala do „B“ finále aj na 100m znak. V posledný deň skončila na 200m znak v rozplavbách na 10. mieste opäť v rekorde SR. 11. ročných. V priebehu necelej hodiny nastúpila na 400m voľným spôsobom, kde časom 4:44,33 prekonala 18 rokov starý rekord SR 11. ročných o viac ako 4 sekundy a celkovo skončila na 10. mieste!

Našim plavcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.