Šport 2021. 03. 26.

Plavci Delta klubu opäť výborne reprezentovali: Splnený limit na ME OPEN

Prvým vrcholom tohtoročnej plaveckej sezóny bola Veľká cena SR, ktorá sa od 5.3. do 8.3. 2021 organizovala v sprievode prísnych protipandemických opatrení v šamorínskej „bubline“. Pod vedením trénera Michala Knihára sa pretekov zúčastnili Marián Dragúň, Alex Kušík, Alexandra Gálová, Ema a Miriama Szászové. Keďže išlo o medzinárodné kvalifikačné preteky na OH v Tokyu ako aj na juniorské a seniorské majstrovstvá sveta resp. Európy, súťažilo sa v jednej kategórií „Open“ a z doobedňajších rozplavieb 16 najlepších postupovalo do „A“ resp. „B“ finále.

Marián Dragúň – sa postupner predstavil vo všetkých prsiarskych disciplínach. Vo všetkých z rozplavieb sa prebojoval do najsilnejších „A“ finálových bojov. V najkratšom šprinte na 50m prsia zaplával čas 29,54 čím obsadil bronzovú priečku. Na 100m prsia časom 1:04,39 len tesne zaostal za stupňami víťazov a obsadil 4. miesto. Na 200m trati našiel len jediného premožiteľa z Českej republiky a časom 2:19,46 obsadil striebornú priečku.

Alex Kušík – sa predstavil v šiestich disciplínach. Na 50m prsia postúpil do „A“finále, ktoré však neplával kvôli ostatným finálovým pretekom. Na 200m znak postúpil do „B“ finále a celkovo obsadil 12. priečku. Na prsiarskych tratiach na 100m resp. 200m postúpil do “A“ finále, v ktorých obsadil veľmi pekné 5. resp. 4. miesto. Alexova chvíľa však prišla v nasledujúcich diciplínach. Najprv na 50m znak aplával vo finále čas 27,23 čo mu vynieslo striebornú medailu. Vrcholom jeho vystúpenia bolo 200m polohové preteky, v ktorých „A“ finále zaplával čas 2:04,27 čím nenašiel premožiteľa a stal sa víťazom VC SR. Navyše týmto časom si vyplával účasť v seniorskom „A“ tíme Slovenskej republiky a zároveň splnil aj limit na ME seniorov do Budapešti!

Alexandra Gálová – mala najnabitejší program. Predstavila sa v ôsmich disciplínach. Na 800m voľný spôsob obsadila veľmi pekné 8. miesto (trate nad 400m sa plávali priamo načas bez finále), na polovičnej trati skončila na 13. mieste. Najlepší výsledok však dosiahla na 200m polohové preteky, kde sa prebojovala do „A“ finále. Vo večerných bojoch dokázala ešte zlepšiť svoj čas a obsadila v silnej konkurencií nádherné 8. miesto.

Miriama Szászová – sa postupne predstavila v piatich disciplínach. Najlepší výsledok zaznamenala na 100m znak, kde v rozplavbách dosiahla 13. najrýchlejší čas a postúpila do „B“ finále. Tu dokázala svoj doobedňajší čas ešte výrazne zlepšiť a v „B“ finále obsadila pekné druhé miesto (celkovo 10.).

Ema Szászová – dokázala zlepšujúcu sa formu a dokázala zaplávať osobné rekordy na 100m resp. 200m znak.

Michal Knihár: „Tieto preteky prebiehali v sprievode extrémnych protipandemických opatrení. Čas medzi predchádzajúcimi pretekmi a VC SR sme sa rozhodli zostať v „bubline“ a potrénovať cca 2 týždne. Tréningové podmienky v súčasnosti sa ani nepribližujú k optimu. Bolo to nádherne vidieť aj na dosiahnutých výsledkoch.  Vytvorenie bublín je aspoň ako taká nádej na trénovanie, no treba si uvedomiť, že jeden deň v bubline stojí 60,- € čo nie je najmenej. Dúfam, že aspoň reprezentanti SR dostanú čo najskôr možnosť trénovania aspoň v obmedzených skupinách na domácich plavárňach. Potešil ma Alex svojim výkonom na 200m polohové preteky. Aj napriek nie optimálnej príprave zaplával výrazný osobák, splnil limit na ME v Budapešti a len o pár stotín zaostal za „B“ limitom na OH v Tokyu. Dúfam, že sa Alexovi tento limit ešte podarí zaplávať. Každý osobný rekord v tomto období potešil. Ukázalo sa kde musíme v ďalšej práci pridať a čo musíme skvalitniť. Gratulujem všetkým mojím plavcom a prajem hlavne zdravie a veľa síl k ďalšej práci.“