Mix 2019. 03. 17.

Potulky Komárnom: Naše mosty

Architektonické diela, ktoré pre človeka spájali odľahlé brehy, či poskytovali bezpečný priechod ponad hlbokými priepasťami. Reč je samozrejme o mostoch. Komárno, ako mesto na sútoku dvoch veľkých riek, disponuje nejedným dôležitým priechodom tohto typu. Obdivovať sa dajú tie veľké, no aj tie najmenej nápadné kúsky.


Nesie meno kráľovnej

Spája dve krajiny, vedie ponad jednu z najdlhších riek v Európe – komárňanský Alžbetin most je technickou pamiatkou, za ktorú sa naše mesto nemusí vôbec hanbiť. Aj keď je len následníkom predošlého lodného mosta, ten „zosadil z trónu“ už pred vyše 100 rokmi, je rovnako dôležitý, ako predtým.
Nielen že je dôležitým hraničným priechodom, turistom, ale aj miestnym, spríjemňuje scenériu pri prechádzkach, bicyklovaní, či korčuľovaní po nábreží Dunaja. Predošlé dni so sebou priniesli o niečo nepriaznivejšie podmienky pre tieto voľnočasové aktivity, no aj napriek tomu bolo vidieť nejednu postavu na moste a v jeho okolí. 

Cez hranice po koľajniciach

Láka fotografov z celého kraja. Železničný most, neďaleko Alžbetinho mosta, je prepojením Slovenska a Maďarska pre vlakovú dopravu. Na tento účel funguje dodnes od postavenia v roku 1910, s menšou pauzou po druhej svetovej vojne, kedy bol zničený.
V okolí mosta sa ešte pred nedávnom nachádzali mnohými navštevované a veľmi obľúbené pláže, ktoré najmä v letných mesiacoch pôsobili ako útočisko pre dovolenkujúcich miestnych. Vedel si však, že sa vedľa koľajiska nachádza zabudnutá pamiatka? Vojenské strážne opevnenie, ktoré je už teraz len obrastenou zrúcaninou zničenou vandalmi, je aj Komárňanom málo známe. Aj keď jeho návšteva nie je najbezpečnejším nápadom, uvidíš jedinú stavbu svojho druhu na území Slovenska.

Neslávne známy

Minulý rok sa stal terčom médií po jeho rekonštrukcii a Komárňanom spôsobil nejeden dopravný problém. Reč je samozrejme o sklápacom moste vedúcim nad bazénom komárňanskej lodenice.  Možno má „pestrú“ minulosť, no fungovali by sme bez neho len veľmi ťažko.
Z mosta je vidieť perifériu mesta, no pohľad ako prvé zachytia dozaista lodenice, budova bývalej kaviarne Grand, či pravoslávny kostol z 18. storočia.

Dvaja vážsky velikáni

Cesta z kútov položených severnejšie od nášho mesta veľmi často vedie ponad rieku Váh. Kým Vážsky most poslúži ako priechod motoristom, ten železničný, „naozaj nečakane“, poskytne cestu vlakovým cestujúcim.
Naši kajakári majú bez pochýb aj jeden, aj druhý niekoľkokrát zospodu obhliadnutý, keďže im Váh slúži ako tréningová pôda, vlastne, voda. Ale aj nekajakári môžu tieto dva mosty obdivovať – cyklistická trasa vedie okolím oboch mostov. Sezóna pre cyklistov onedlho začína a túto trasu by isto nemali vynechať!

Malá farebná spomienka

Presne tak utkvel v mojej pamäti tento drobec vedúci ponad zavlažovacím kanálom v Novej osade. Drevený mostík sa možno veľkosťou nevyrovná už spomenutým mostom, ale je iste príjemnou spomienkou a mestským unikátom.

Budúcnosť mesta

K mostom v našom meste sa už o pár rokov pridá ďalší, cezhraničný. Tento spojí Komárno a Komárom tak, aby zjednodušil nákladnú dopravu a zvýšil tak životnú úroveň v oboch mestách. Jeho výstavba by mala byť podľa plánu dokončená už koncom tohto roka.