Región 2013. 06. 07.

Dunaj stále neklesá, sú obavy či hrádza vydrží (22:00)

Piatok a sobota sú posledné dni, kedy bude hladina Dunaja stúpať.

dunaj povodne
Máte aj vy videá a fotky zdvihnutej hladiny, alebo vody, ktorá sa vylieva z koryta? Postrehy, otázky, skúsenosti? Posielajte nám do správy na náš facebook, alebo na info@ahojkomarno.sk, prípadne píšte do komentárov pod článkom!

V piatok ráno mala hladina rieky Dunaj v Komárne výšku 838 centimetrov. Odhad Slovenského hydrometeorologického ústavu hovorí o maximálnej výške 870 – 890 centimetrov. Váh dosiahol pri mernej stanici v Kolárove 686 centimetrov. Na Dunaji bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, na Váhu druhý.

Sobota ráno vyzerá pre najbližšiu budúcnosť Komárna nádejne. Dunaj stúpa oveľa pomalšie- v čase od 19:00 do siedmej hodiny ráno stúpla jeho hladina iba o 12 centimetrov (881cm). Rieka Váh je vyššia o 17 centimetrov (730cm) a zrejme tretí stupeň povodňovej aktivity nedosiahne. Dnes okolo poludnia sa čaká kulminácia.

Dobrovoľníci, ktorí chcú mestu pomôcť v prácach na hrádzach a pri prípadných záchranárskych prácach sa môžu hlásiť na tel. číslach: 0911 703 328 alebo 0911 300 470.

Telefonický kontakt na koordinátora mesta (Útvar obrany a ochrany MsÚ): 0903 736 072

Článok priebežne aktualizujeme!

Kliknite sem pre aktualizácie z predchádzajúcich dní.

Dunaj stúpa a do sobotného večera stúpať bude. Hladina by mohla dosiahnuť až 880 centimetrov. ZDROJ:SHMÚ

8. júna 2013, 22:00 – Dunaj stále neklesá, sú obavy či hrádza vydrží

Hladina Dunaja v Komárne už šesť hodín kulminuje na 888 centimetroch, voda stále neklesá. Podľa informácie hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboša Krnu by mal Dunaj začať klesať  ešte dnes pred polnocou. „Na viacerých miestach utesňujeme priesaky a vývery, naplnili sme pieskom zhruba 40.000 vriec. Tlak vody na hrádzu je stále veľmi silný, voda neklesá, máme obavy, aby hrádza ten tlak zvládla,“ konštatoval.

V Štúrove dosahuje hladina Dunaja v týchto chvíľach 809 centimetrov. Rieka by mala v tejto oblasti kulminovať skoro ráno. Hladina by podľa odhadov vodohospodárov mohla dosiahnuť až 820 centimetrov, na hrádzi by však pri takomto stave stále zostala rezerva 40 centimetrov. „Predpokladáme, že Štúrovo, na rozdiel od Ostrihomu na opačnej strane Dunaja, túto situáciu zvládne relatívne bez problémov,“ povedal Krno.

8. júna 2013, 14:00 – Zatiaľ s Dunajom remizujeme

Situácia v Komárne sa stabilizovala, začína sa posledná fáza zápasu s povodňou na slovenskom území, v Štúrove. „V tomto zápase zatiaľ podľa mňa remizujeme vo všetkých smeroch,“ zhodnotil minister vnútra Robert Kaliňák situáciu.

V Moči vypomáhali vojaci pri spevňovaní hrádze, na ktorej sa objavili priesaky. V Patinciach je zaliaty prístav, uzavretá je jediná prístupová cesta do Choče, ktorú zaliala voda.

FOTO: Martin Kučera
FOTO: Martin Kučera

8. júna 2013, 14:00 – Váh zaplavil prevádzky v areáli bývalého bitúnku

V jednotlivých lokalitách popri Váhu v Komárne  vznikajú škody menšieho rozsahu, spôsobuje ich najmä spodná voda, informoval hovorca komárňanského mestského úradu Róbert Králik.

Vážnejší problém vznikol za Vážskym mostom, v areáli bývalého bitúnku. „Kanalizačná voda z bitúnku vytekala do Váhu. Majiteľ, ktorý to má v správe, neurobil opatrenia ktoré mal urobiť, neutesnil tie kanalizačné kanály. Cez ne natiekla do objektu a dvora voda a vytopila prevádzky, ktoré tam majú niektorí podnikatelia,“ povedal Králik.

Mesto nasmerovalo do týchto priestorov väčší počet dobrovoľníkov, ktorí zabezpečujú improvizovanú hrádzu, ktorá má zabrániť vzniku väčších škôd v tejto lokalite.

8. júna 2013, 13:30 – Dunaj je na vrchole, mesto urgentne potrebuje dobrovoľníkov!

Prosíme ďalších dobrovoľníkov, aby urýchlene prišli k budove mestskej polície, lebo je potrebné vymeniť ľudí pracujúcich doobeda. Ďakujeme!

Situácia v Komárne sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka začína stabilizovať a boj s rozvodneným Dunajom sa presúva na slovenskom území do záverečnej fázy, do Štúrova. „Komárno by už malo byť niekde na tom strope, plus mínus päť centimetrov. Verím, že sa nám to podarí udržať. Aj vďaka vodohospodárom, ktorí začali veľmi efektívne pracovať s vodným dielom Gabčíkovo a výrazne pomáhajú nielen nám, ale aj susednému Maďarsku,“ uviedol Kaliňák. Podľa jeho slov Dunaju v Komárne pomohla aj skutočnosť, že nebola veľmi vysoká hladina Váhu.

Po opadnutí prívalovej vlny sa budú musieť Komárňania vysporiadať aj so spodnou vodou, ktorá zaplavuje záhrady i rodinné domy

8. júna 2013, 12:00 – Dunaj už tri hodiny nerastie!

Od 9:00 sa výška hladiny Dunaja pohybuje na 884 – 886 centimetroch. Váh sa pohol smerom nadol.

SHMÚ upresnil odhad ohľadom výšky hladiny Dunaja počas kulminácie. Tá by nemala presiahnuť 885 centimetrov. Momentálne sa pohybuje presne na tejto úrovni. Pomaly by rieka mala začať klesať.

Pri povodniach aj naďalej pomáhajú vojaci. Na plnenie vriec pieskom a spevňovanie hrádze v Komárne Ozbrojené sily SR vyslali už tretiu rotáciu 42 vojakov z protilietadlovej raketovej brigády Nitra. „Už v piatok ráno sme promptne zareagovali na zmenu situácie a štruktúru pohotovosti sme zmenili tak, aby boli k dispozícii vojaci z posádok, ktoré sú bližšie k južnému toku Dunaja,“ priblížil minister obrany Martin Glváč.

8. júna 2013, 10:00 – Medveďov kulminuje, hrozia nám búrky

Povodňová vlna už má za sebou stredný úsek Dunaja.  V Medveďove zaznamenali v piatok o o 20. hodine kulmináciu na úrovni  986 centimetrov. „Na dolnom úseku Dunaja očakávame v Komárne kulmináciu v sobotu v obedňajších hodinách na úrovni okolo  880 centimetrov,“ znie stanovisko SHMÚ.

Do štúrova dorazí najvyššia voda počas noci, na úrovni okolo 810 centimetrov. Most Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom dnes o 8:10 uzatvorili. Ako pre agentúru SITA povedal primátor Štúrova Ján Oravec, dôvodom sú problémy na maďarskej strane, kde voda z Dunaja zaplavila jedinú prístupovú cestu.

Od jedenástej do ôsmej hodiny večer ale môžu situáciu skomplikovať búrky. Tie nie sú pre toto obdobie ničím výnimočným. Juhu Slovenska býva za kalendárny mesiac počas leta zaznamenaných priemerne 5-7 búrok. 

8. júna 2013, 9:00 – Komárnu pomáha aj VD Gabčíkovo

V Komárne zasahuje podľa slov ministra obrany Martina Glváča 46 vojakov a ďalších 468 je v pohotovosti pripravených zasiahnuť v prípade potreby. Vojaci sú pripravení plniť vrecia pieskom, zabezpečovať kyvadlovú dopravu, môžu poskytnúť čerpadlá, motorové vozidlá, plávajúce vozidlá, spolu 78 druhov techniky, povedal Glváč.

„Bariéry sú postavené na 940 centimetrov, takže máme polmetrovú rezervu,“ tvrdí minister životného prostredia Peter Žiga. Zároveň potvrdil, že vydal pokyn pre pracovníkov VD Gabčíkovo, aby do koryta starého Dunaja púšťali menej vody a viac jej zadržiavali na vodných dielach Gabčíkovo a Čuňovo. „Aj týmto spôsobom chceme pomôcť obciach a mestám popri Dunaji na juhu Slovenska,“ konštatoval Žiga.

„V čase kulminácie Dunaja sme púšťali 7200 kubíkov, teraz púšťame každú hodinu o sto kubíkov menej. Mali by sme sa dostať zajtra alebo počas tohto víkendu na 5000 kubíkov. Cez vodnú elektráreň prepúšťame neustále 3500 kubíkov a ako klesá hladina Dunaja, púšťame čoraz menšie množstvo cez staré koryto a niečo zachytávame aj v Čuňove,“ dodal minister Žiga.

Prepadnutá cesta je dôvodom uzatvorenia alžbetinho ostrova. FOTO: Komárno.sk

8. júna 2013, 7:00 – Dunaj sa pomaly upokojuje

Sobota ráno vyzerá pre najbližšiu budúcnosť Komárna nádejne. Dunaj stúpa oveľa pomalšie- v čase od 19:00 do siedmej hodiny ráno stúpla jeho hladina iba o 12 centimetrov (881cm). Rieka Váh je vyššia o 17 centimetrov (730cm) a zrejme tretí stupeň povodňovej aktivity nedosiahne. Dnes okolo poludnia sa čaká kulminácia.

7. júna 2013, 21:00 – Pitná voda nie je ohrozená

Hladina Dunaja v Komárne dosiahla krátko po 21. hodine 870 centimetrov. Stúpanie vody sa však spomalilo na približne dva centimetre za hodinu. Obyvateľov mesta však vystrašila správa o odstavení pitnej vody. „Dodávateľ pitnej vody, firma Komvak, vykonala všetky potrebné opatrenia. Žiadna odstávka z dôvodu záplav nie je plánovaná. Vykonaná kontrola kvality pitnej vody potvrdila, že pitná voda je nezávadná,“ informoval hovorca mestského úradu Róbert Králik.

Vedenie mesta zároveň ďakuje všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa zúčastňujú na záchranných prácach. V ohrozených častiach plnia vrecia s pieskom stovky študentov, občanov mesta, vojakov. Ďalšia pomoc bude potrebná aj zajtra, dobrovoľníci sa stretnú o ôsmej hodine ráno pri budove mestskej polície. „Privítame aj pomoc od prepravcov, ktorí majú voľné dopravné kapacity na prepravu vriec s pieskom,“ uviedol Králik. Dunaj by mal v Komárne kulminovať v sobotu okolo obeda.

7. júna 2013, 15: 30 – Minister vnútra, Robert Kaliňák v Komárne.

7. júna 2013, 15: 00 Velenie preberá kraj

„Na základe informácií z metského krízového štábu, ktorý zasadal o 14.00 dávame občanom na vedomie, že po doobedňajšom vyhlásení mimoriadnej situácie (aj) v Komárne všetky riadiace kompetencie preberá vyšší územný celok,“ vyhlásilo mesto.Všetky protipovodňové a záchranné aktivity riadia krajské orgány vrátane prípadnej lokálnej evakuácie obyvateľov.

Mesto Komárno poskytlo kompetentným orgánom k dispozícii priestory vhodné na prípadné umiestnenie evakuovaných, a to telocvične základných škôl, športovú a volejbalovú halu a hotel Panoráma. V prípade potreby sú k dispozícii aj telocvične niektorých stredných škôl.

„Ďakujeme firmám Heineken a Danubius, ktoré zabezpečili pre dobrovoľníkov nealko nápoje a večeru (150 porcií guláša). Vďaka patrí aj mestu Kolárovo a ďalším mestám a obciam za poskytnutú materiálnu a personálnu pomoc!“

7. júna 2013, 12: 30 – Na Alžbetinom moste je husto

Polícia upozorňuje vodičov, že v dôsledku uzatvorenia hraničného priechodu v Medveďove sa premávka cez hraničný priechod v Komárne mierne zhusťuje. Vyzýva preto vodičov, aby do Maďarska prechádzali len v najnevyhnutnejších prípadoch.

„Zároveň žiadame chodcov, ktorí sa usilujú dostať na most výlučne za účelom získania kurióznych fotografických záberov, aby nekomplikovali prácu záchranných zložiek,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

V ohrozených oblastiach dohliada polícia na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

7. júna 2013, 12:20 – Uzavretie mostov sa zatiaľ neplánuje, premáva aj hromadná doprava

Napriek tomu, že TASR publikovala správu s informáciou, že sa plánuje uzatvorenie Vážskeho mostu, samotné mesto túto správu poprelo. „Je potrebné opovedomiť občanov, že napriek šíriacim sa správam sa zatiaľ NEPLÁNUJE uzávera ani Vážskeho, ani Dunajského mosta,“ píše hovorca primátora Róbert Králik.

7. júna 2013, 11:45 – Daňový úrad už zatvoril

Pobočka daňového úradu Nitra v Komárne je od dnes od 10.30 hod zatvorená až do odvolania. Pobočka daňového úradu je totiž priamo na nábreží. Jej pracovníci už od rána premiestňovali spisy a iné materiály z archívu v suteréne do zasadačky na poschodí.

Následne v spolupráci s políciou obložili okná a dvere na prízemí vrecami s pieskom. Po týchto úkonoch museli zamestnanci opustiť svoje pracoviská. V súrnych prípadoch, keď by občania potrebovali podať na daňový úrad dokumenty, je možné využiť podateľňu na kontaktnom mieste nitrianskeho daňového úradu v Hurbanove. TASR dnes informovala hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková.

FOTO: Szemán Viktor
FOTO: Szemán Viktor

7. júna 2013, 11:30 – Dunaj preniká na Elektrárenskú cestu

Elektrárenská cesta je po Alžbetinom ostrove ďalší bod v meste, ktorý Dunaj dobíja. Stúpajúca voda pomaly presakuje na komunikáciu, ktorú museli uzatvoriť. Na ulici odpájajú elektrinu aj plyn. Dobrovoľníci i zložky Ministerstva vnútra sa snažia vode v pretekaní zabrániť ukladaním vriec.

Na pomoc do Komárna vyslali 42 vojakov z protilietadlovej raketovej brigády Nitra a dva automobily Tatra 815. Vyše 600 vojakov a 52 kusov techniky je  čaká v zálohe. Prednosta obvodného úradu Nitra vyhlásil mimoriadnu situáciu v územnom obvode Nitrianskeho kraja.

SHMÚ upravilo odhad kulminácie na obed v sobotu. Výška Dunaja by mala byť v tom čase 890 centimetrov.

7. júna 2013, 09:30 – Alžbetin ostrov uzavreli, pomáhajú aj študenti

Ažbetin ostrov je pre neustále zvyšovanie hladiny uzavretý, môžu naň len tamojší obyvatelia. „Alžbetin ostrov polícia uzavrela z oboch smerov, povolená je len cieľová doprava. Treba rátať s tým, že cez cesta pri klzisku je neprejazdná,“ píše na web mesta hovorca primátora Róbert Králik. Na miesto boli presunutí aj nezamestnaní, ktorí vykonávajú verejnoprospešné práce.

Hrádza napriek viacerým priesakom drží a plní svoj účel. „Prosíme Vás, aby ste parkovisko pri univerzite nechali voľné, lebo tam budú pristávať helikoptéry,“ dodal hovorca.

Mesto Komárno žiada o okamžitú pomoc zo strany svojich obyvateľov! Každý kto môže, nech sa čo najskôr dostaví na parkovisko medzi mestskú políciu a Univerzitu J. Selyeho! Je potrebná pomoc s plnením pieskových vriec! 

Aj študenti stredných škôl boli dnes doobeda ‚povolaní‘ do služby. Stredná priemyselná škola poslala jednu triedu na Alžbetin ostrov, aby pomohla ochrániť Správu katastra a jej dokumenty, druhá vypomáha mestskej polícii. Podľa našich informácií sa do pomoci zapojili aj študenti Šulekovho gymnázia.

7. júna 2013, 8:00 – Prekonali sme rekord

Rekord z roku 2002 – 834 centimetrov – dnes ráno padol, Dunaj stúpa naďalej. Máme ešte meter…

7. júna 2013, 6:00 – Dunaj život v Komárne zatiaľ neovplyvňuje

Povodie Dunaja je v strehu už siedmy deň. Mohutné záplavy sa zatiaľ Slovensku vyhýbajú. Voda zo stúpajúceho Dunaja zatiaľ zaplavovala len menšie časti územia, odrezala od Bratislavy obec Devín. V Bratislave sú už z najhoršieho vonku, od štvrtka 20:00 Dunaj iba klesá.

Od svojho maxima (1032 centrimetrov) klesol do piatkového rána na 1017 centimetrov. Túto výšku hladiny zaznamenali vodohospodári o 6:00. Napriek tomu sa očakáva, že Bratislavská hladina mierne porastie. To bude ma na svedomí aktivita Vodného diela Gabčíkovo, ktorého úlohou je teraz korigovať dolný tok Dunaja v Medveďove, Komárne a Štúrove.

Podľa ministra životného prostredia SR Petra Žigu bude vodné dielo operatívne dvíhať hladinu vody v Čunove, predbežne sa dohodol technický štáb na desiatich centimetroch. Spolu s ministrom vnútra prídu počas dneška skontrolovať situáciu a protipovodňové opatrenia aj do Komárna.

Tie by podľa vyjadrení kompetentných mali na nárast Dunaja stačiť. SHMÚ ale odhaduje, že v Komárne bude najvyššia hladina v sobotu večer a že dosiahne úroveň 870-890 centimetrov. Pre porovnanie, v roku 2002 dosiahol 843 centimetrov a voda sa vtedy do ulíc Komárna dostala.

V roku 2002 bol Váh takto vysoko. FOTO: komárno.sk
V roku 2002 bol Váh takto vysoko. FOTO: komárno.sk

V Komárne život obyvateľov obmedzený nie je. Mesto zatiaľ vyzýva len na opatrnosť a organizuje dobrovoľníkov.

Podľa dostupných informácií boli evakuovaní zatiaľ iba obyvatelia domova sociálnych služieb v Novej Stráži, pričom prechodným bydliskom sa im stal Domov mládeže Strednej priemyselnej školy v Komárne a DSS v Hurbanove. Ak by bola potrebná evakuácia obyvateľov Komárna, alebo Komáromu, k dispozícií je hotel Panoráma, volejbalová hala a telocvične škôl.

Cesty sú zväčša bez uzávierok. Výnimkou v okrese Komárno je Elektrárenská cesta, ktorú zalial Váh. Dunaj zaplavil úsek II. triedy medzi Kravanmi nad Dunajom o obcou Moča. Obmedzená je doprava cez Alžbetin most. Zatiaľ majú zákaz nákladné automobily nad 7,5 tony. „Na ceste cez Alžbetin ostrov rátajte s uzáverami kvôli občasným prácam na ceste s odčerepávaním spodnej vody,“ informuje web mesta.

Školy zatiaľ nepredpokladajú zrušenie vyučovania ani v pondelok. Stať sa tak môže iba v „opodstatnenom prípade po vyhlásení krízovej situácie primátorom mesta,“ znie stanovisko mesta.

TEXT: ahojkomarno.sk, TASR, SITA, SME.sk