Región Dél-komárom 2023. 02. 09.

Pre nálezy objavené v oblasti Brigetio sa v susednom Komárome otvára nové múzeum

Hmatateľné spomienky z oblasti Brigetio dostanú konečne dôstojné prezentačné miesto. Niekdajšie sídlo Poľnohospodárskej akciovej spoločnosti Komárom, ktoré bolo roky prázdne, sa zmenilo na moderný výstavný priestor a sťahuje sa aj stredisko praktického vyučovania katedry archeológie ELTE. Areál je možné bezplatne navštíviť pred oficiálnym otvorením 25. februára.

Poľnohospodárska akciová spoločnosť Komárom ukončila svoju činnosť krátko pred rokom 2010. Nehnuteľnosť bola roky prázdna a nevyužívaná. Mesto ju kúpilo v roku 2011. Nehnuteľnosť sa nachádza vedľa jednej z hlavných mestských trás, v blízkosti centra mesta a miestneho jazera Rüdiger.

„Vedenie mesta nemohlo dovoliť, aby bola budova ponechaná svojmu osudu investorom, ktorí by nevyužili jej potenciál v súlade s jej možnosťami,“ povedal primátor mesta Komárom, Attila Molnár. „Cieľom projektu bolo predovšetkým prezentovať nálezy vykopané v oblasti bývalej rímskej osady Brigetio inovatívne a esteticky,“ dodáva primátor.

Pri investícii bol na dvojpodlažnej budove obnovený pôvodný vzhľad fasády, zrenovovaná strešná konštrukcia, výmena strechy a následná hydroizolácia a tepelná izolácia. Vymenili sa všetky okná a dvere, vybudovali sa parkoviská, budova je bezbariérová.

Na prízemí sa nachádza stála rímska expozícia, dočasná výstavná prehliadka, inštalačný sklad, turistický showroom, kancelária a miestnosť na predaj suvenírov.

Profesionáli vytvorili kancelárie a ďalšie výstavné priestory na prvom poschodí a prednáškové sály v podkroví.

A čoskoro sa sem presťahuje aj centrum praktického vyučovania katedry archeológie ELTE, takže Komárom bude aj na mape univerzitných miest ,“ uzavrel Dr. Attila Molnár.

Hmotné pozostatky Brigetio, najdôležitejšieho osídlenia domácej časti starovekých limes konečne dostávajú dôstojné miesto. Investícia je míľnikom vo zvyšovaní turistickej atraktivity Komáromu, keďže mesto môže návštevníkom predstaviť lokalitu a program, ktorý obstojí na európskej úrovni.

Komplex na Igmándi út 34 je možné bezplatne navštíviť pred oficiálnym otvorením, 25. februára, pri príležitosti Svetového dňa turistických sprievodcov. Prehliadky so sprievodcom začínajú o 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00.

Vstup je bezplatný, avšak je potrebná registrácia na tč: +3634344697 (Ut-Pia: od 8:00 do 15:00)