Mesto 2013. 03. 15.

PRIEBEH KALAMITY: Komárno ostalo odrezané od sveta

Cesty komárňanského okresu sú v dôsledku silného nárazového vetra a hustého sneženia zaviate miestami až dvojmetrovými závejmi snehu. V závejoch zostali uviaznuté skrížené kamióny a cca 200 osobných áut. Pomáha aj vojsko.

kalamita 1

Vo štvrtok večer bola situácia v okrese Komárno zlá. Medzi Zemanskou Olčou a Kolárovom ostalo zaviatych asi 40 osobných automobilov a skrížený nákladiak. Do ich vyslobodenia sa okrem kolárovského hasičského zboru zapojil aj  Dobrovoľný hasičský zbor Pole z Trnavy. Ten vyrazili s vozidlami značky Hummer s navijakmi na vyslobodzovanie uviaznutých vozidiel pásovou a kolesovou štvorkolkou.

Máte dôležité informácie, alebo zaujímavé fotky? Posielajte nám ich na info@ahojkomarno.sk! 

Cesty sú neprejazdné

Cesta medzi Kolárovom a Zemianskou Olčou,
Cesta medzi Komárnom a Veľkým Mederom
Cesta medzi Komárnom a Radvaňou nad Dunajom len s ťažkosťami
Nepremáva ani vlaková doprava medzi Komárnom a Dunajskou Stredou

V podvečerných hodinách prestali do Komárna premávať vlaky spoločnosti RegioJet, železničná doprava medzi Komárnom a Dunajskou Stredou bola zastavená.

Pripravili sme pre váš fotogalériu, ktorú nájdete TU!

08:00 (16.3.2013) Doprava na Žitnom ostrove sa po snehovej kalamite obnovila. Podarilo sa vyslobodiť vlak, ktorý uviazol na železničnej trati medzi Zemianskou Olčou a Veľkým Mederom. Všetky cesty sú zjazdné, hoci momentálne ich podľa dispečingu pokrýva ľad, či zľadovatelý sneh.

21:00 Zajtra už môžete pokojne cestovať! Železničná trať Bratislava – Komárno je zjazdná v celom úseku!

17:37 Cesta medzi Komárnom, Veľkým Mederom a Bratislavou je už prejazdná. Agentúru SITA o tom informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.

16:40 Je predpoklad, že úsek Zemianska Olča – Komárno by mohol byť do večera prejazdný. Ešte včera večer tam uviazol vlak a vytvorili sa tam poldruha metrové záveje. Hoci frézy trať frézujú z oboch smerov, víchrica sneh znovu navieva na trať. Pre sprejazdnenie úseku sa najprv z trate musí stiahnuť vlak. Náhradná autobusová doprava NIE JE ZABEZPEČENÁ pre nezjazdnosť cestných komunikácií. Cestujúcim z Bratislavy do Komárna a opačne odporúčame cestovať cez Nové Zámky.

12:35 Čitateľ Bódi Péter nám poslal video, na ktorom policajti dokumentujú nehodu na križovatke Damjanichova – Jazerná.

11:50 Na ceste medzi Kolárovom a Zemianskou Olčou uviazlo približne 50 vozidiel, z toho asi dvanásť kamiónov. Záveje na niektorých miestach dosahujú až päťmetrovú výšku. Hasiči vďaka svojej technike prepravili aj lekára zo zapadnutej sanitky k pacientovi. Pomáha im pásová aj kolesová štvorkolka a dve vozidlá značky Hummer vybavené navijakmi. DHZ POLE je známy svojou špeciálnou technikou, ktorú si jeho členovia vo voľnom čase prerábajú predovšetkým z vyradených vojenských vozidiel.

11:30 Problémy sú stále v Okoličnej na Ostrove v okrese Komárno, kam vyslali vyslobodzovací vojenský tank zo Serede. Informuje o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru na svojom profile na sociálnej sieti. V obci Kameničná v Komárňanskom okrese pomáha v boji s následkami nepriaznivého počasia transportér zo Záchrannej brigády v Malackách.

11:20 Cestu medzi Kolárovom a Zemianskou Olčou, okres Komárno, sa postupne darí uvoľňovať. Do Zemianskej Olče bol vyslaný vyslobodzovací tank z DHZ Dlhé Pole, ktorý pomáha pri vyslobodzovaní vozidiel zo závejov.

11:05 Ministerstvo dopravy dnes na zasadnutí krízového štábu vyhlásilo najvyšší, tretí situačný stupeň na viacerých komunikáciách v okolí Komárna.

10:45 Necestujte. Okrem uzavretých ciest z a do Komárna a neprejazdnej železnici na Bratislavu je v problémoch aj vlaková doprava prechádzajúca cez Nové Zámky. Vlak z Komárna do Nových Zámkov má meškanie 115 minút, v opačnom smere 95 minút.

10:40 Krízový štáb mesta informoval, že každý, kto potrebuje pomoc, môže sa obrátiť na telefónne číslo 159 (mestská polícia).

9:55 Podľa informácií jedného z čitateľov je zo Zemianskej Olče do Komárna evakuovaných asi 350 ľudí. Kolóna, ktorú pre vysoké záveje ťahá vojenská technika, však „cestuje“ už celé hodiny. Navyše, dvaja evakuovaný sa necítili dobre, je tam podozrenie, že prekonali srdcovú príhodu.

09:45 Železničná doprava medzi Dunajskou Stredou a Komárnom je naďalej nefunkčná. Cestujúcim z Bratislavy do Komárna a opačne odporúčame cestovať cez Nové Zámky. RegioJet, ani ŽSR nemajú predstavu, kedy by mohla byť situácia napravená.

09:17 Na mieste zasahuje 40 príslušníkov PZ, 40 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, 30 príslušníkov Zásahovej špeciálnej jednotky z Gabčíkova a množstvo dobrovoľníkov. Ich činnosť riadi minister vnútra SR Robert Kaliňák, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý.

09:14  Boli zriadené evakuačné centrá v obciach Tôň, Zemianska Olča, Zlatná na Ostrove, Kolárovo a Komárno, kde postupne asi 300 evakuovaným osobám poskytli prístrešie, teplé nápoje a deky. „V evakuácii záchranné zložky pokračujú,“ dodala.

08:18 Pre nepriaznivé počasie sa uzatvárajú všetky príjazdové cesty vo všetkých smeroch do Komárna. Polícia žiada vodičov, aby sa týmto úsekom pokiaľ je možné vyhli. Informáciu poskytlo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.

7:30 Na základe vzniknutej situácie v meste Komárno a jeho okolí zapríčinenej vplyvmi počasia dňa 15. marca 2013, ráno o 7.30 primátor Anton Marek zvolal krízový štáb mesta.