Región Dél-komárom 2021. 04. 12.

Rodáčka z Komáromu ako rosnička na televíznych obrazovkách

Meno Eszter Szilágyi možno bude mnohým známe, keďže sa narodila v maďarskom Komárome. Dievča z Komáromu je členkou meteorologického štábu M1 dva a pol roka. Podľa jej slov sa nechystala na túto dráhu cielene, pretože sa rovnako zaujímala o humanitné aj reálne predmety, dokonca 11 rokov študovala na základnej umeleckej škole Egressy Béniho v Komárome.

„Nakoniec som vyštudovala Prírodovedeckú fakultu Univerzity Eötvösa Loránda , kde som sa počas univerzitných rokov rozhodla pre meteorológiu. Moje hlavné zamestnanie je v Siófoku, takže väčšinu týždňa trávim v observatóriu pre varovanie pred búrkami. Odtiaľto sú obsluhované búrkové signalizačné systémy Balatonu, Velenského jazera a jazera Tisza, ako aj udalosti súvisiace s uvedenými oblasťami,“ povedala Eszter Szilágyi.

S televíziou sa skontaktovala prostredníctvom výberového konania, kde hneď po skúške získala zmluvu do tímu pre pravidelné hlásenie počasia.

Počas svojej práce v televízii získala prehľad o niekoľkých špecializáciách a začala tiež s rozhlasom. Dozvedeli sme sa tiež, že technika meteorologického štúdia Maďarskej televízie sa nedávno úplne obnovila. Nový systém je takmer jedinečný nielen v Maďarsku, ale aj v Európe, používa sa iba na niekoľkých miestach.

Eszter Szilágyi dodala, že mnohým by to ani len nenapadlo, ale povolanie meteorológa je často mimoriadne stresujúce, pretože sú zodpovední za životy desiatok tisíc ľudí prostredníctvom fungovania výstražných systémov pred búrkami, najmä v letných časoch.

„Kedykoľvek môžem, prídem domov do Komáromu, pretože tam žije moja rodina, toto mesto pre mňa znamená pokoj v duši,“ uzavrela meteorologička.

Zdroj: komarom.hu