Kultúra 2015. 08. 10.

Rozmarínka v Taliansku

Na prelome júna a júla sa žiaci ZŠ na Rozmarínovej ulici v Komárne zúčastnili športovo-rekreačno-poznávacieho tábora v Talianskom letovisku Lignano Sabbiadoro.  

V piatok podvečer vyrazili 40 žiaci so svojimi učiteľmi do slávne známej Florencie, kde  nechýbala návšteva dvoch galérií a prehliadka mesta. V sobotu večer sa unavení, ale šťastní žiaci ubytovali vo svojich izbách v mieste pobytu . Po ich prvej večeri sa už nemohli dočkať ďalšieho rána. Nedeľu a pondelok totiž strávili výletníci na slnkom zaliatej pláži obmývanej spenenými modrými vlnami, ktorú opúšťali len v čase obeda a siesty. V utorok doobeda sa uskutočnil výlet loďou na Mušličkový ostrov. Tam si žiaci zasúťažili, kto z nich nájde najväčšiu mušľu. Po návrate, obede a sieste sa všetci pobrali na pláž, kde bola vyhlásená súťaž o najzaujímavejšiu stavbu z piesku. Víťazným dielom sa stala velikánska chobotnica.

Aj ďalšie dni strávili deti hrami a športovými aktivitami na pláži, no obohatením programu bolo aj športové popoludnie na mestskom ihrisku, kde žiaci predviedli svoju šikovnosť vo futbale i florbale. Vo štvrtok čakalo na deti mokré prekvapenie v podobe návštevy miestneho aquaparku. Užili si deň na jedných z najzaujímavejších tobogánov Talianska, ktoré boli zdrojom adrenalínu a mnohých nezabudnuteľných zážitkov. Úspešný deň zavŕšili večernou prechádzkou do mesta, pričom nákupy suvenírov a zmrzliny sa zmenili na bláznivú diskotéku na námestí. Rozpútali ju žiaci Rozmarínky za ochotnej spolupráce DJ-a a do víru tanca sa im čoskoro podarilo strhnúť i miestnych a okoloidúcich turistov.

Posledný deň v tábore sa niesol v znamení vodných bicyklov. Žiaci mali možnosť si ich prenajať na hodinu a vyplávať na šíre more. Vietor, ktorý medzičasom zosilnel, odvial niektoré skupiny žiakov ďalej od pláže, ale vďaka dozorujúcemu pánovi učiteľovi sa nikto nestratil a všetci sa vrátili na breh zdraví a celí.

Posledná večerná prechádzka po krásnom meste však nedokázala tak úplne vyvážiť smutné myšlienky na odchod z Lignana a jeho pláží. Z toho dôvodu sa rozhodli učitelia radšej zamestnať deti balením a upratovaním izieb.

Po rozlúčke s Lignanom si to Rozmarínčatá ráno namierili do Benátok, kde pohľad na pestrofarebné karnevalové masky a rozprávkové škrabošky zlepšili náladu detí. Zážitkom pre ne bolo aj prepletanie sa úzkymi benátskymi uličkami a prechádzanie nespočetnými mostíkmi postavenými cez kanály. Žiaci dostali aj možnosť rozchodu na Námestí sv. Marka, aby si poobzerali pamätihodnosti, a tak sa mnohí vyviezli rýchlovýťahom na vežu Campanillu a strávili hodinu voľného času sledovaním sveta z vtáčej perspektívy. Odtiaľto mohli vidieť i časť Jadranského mora, po ktorom sa onedlho na to preplavili loďou až späť na parkovisko k autobusu.

Cesta domov napokon ubehla pomerne rýchlo, pretože deti plné nadšenia spomínali na nové nezabudnuteľné zážitky. A síce ich v noci premohla únava, radosť sa im podarilo preniesť cez všetky hranice až domov do Komárna.

Arrivederci, Itália! O rok sa možno vidíme zas…

-Žiačky zo ZŠ Rozmarínová 1 KN-