Mesto 2011. 07. 12.

Ruskú loď smrti vyrobili v Komárne. Kedysi patrila k špičke

Potopenú loď, v ktorej našlo predvčerom na ruskej rieke Volga smrť najmenej 110 ľudí, vyrobili pred vyše pol storočím na Slovensku.

Parník Bulgarija vznikol v roku 1955 v lodeniciach v Komárne. Tie boli preslávené svojimi loďami, ktoré patrili k vtedajšej svetovej špičke. „V 50. rokoch naše lodenice vyrobili celkovo 36 lodí typu, akým bola potopená loď. Všetky išli do Sovietskeho zväzu a boli bezpečné,“ vysvetlil pre HN hlavný konštruktér Slovenských lodeníc Komárno Tibor Kmeťo.

Ruské úrady včera potvrdili, že príčinou tragédie neďaleko tatárskej metropoly Kazaň bola aj preťaženosť lode. Hoci kapacita povoľovala maximálne 120 ľudí, na parníku sa ich viezlo 208. „Loď mala 56 rokov a za ten čas prešla viacerými rekonštrukciami. Mnohé súčasti bolo treba vymeniť, napríklad plechy nemohli vydržať taký čas. Sotva sa už podobala na pôvodnú loď,“ dodal Kmeťo.

V Európe podľa neho podobná tragédia nehrozí. V EÚ totiž platia prísne pravidlá, ktoré vylučujú, aby takéto staré lode mohli bežne plávať s cestujúcimi.

TEXT: HN

Vyjadrite svoj názor