Kultúra 2016. 01. 25.

Sen sa vracia do divadiel

Dramaťák oživil predstavenie Sen noci Svätojánskej. Pribudli herci, piesne i choreografie, „faceliftingom“ prešli i kulisy.

Čo bolo dobré, malo by sa vrátiť! Po viac ako piatich rokoch sa na dosky divadelných sál vracia študentský muzikál Sen noci Svätojánskej, ktorý nacvičili žiaci a študenti okolo režiséra Jozefa Černeka. Členovia Dramaťáku sa rozhodli oživiť úspešnú hru, ktorú uviedli v roku 2008 a divákom ponúkli takmer dva roky repríz. Premiéru vynoveného predstavenia naplánovali tvorcovia na 19. februára.

_AKP7482u

Čarovný les
O oživení muzikálu Sen noci Svätojánskej sa dlho hovorilo.Oficiálne informácie vyšli na prelome rokov. „Slovo dalo slovo a nášdramatický krúžok sa rozhodol opäť ho priniesť na dosky, ktoré znamenajúsvet,“ konštatoval režisér a otec dramaťáckeho projektu Jozef Černek. Podľa jeho slov predstavia v novej verzii muzikálu viac piesní, početnejšie herecké obsadenie, nové choreografie, kostýmy i nové kulisy. „Tie pôvodné, i keď boli vydarené, sa bohužiaľ zničili. Preto sme oslovili Richarda Slezáka, s ktorým sme spolupracovali na Snehulienke. Vytvoril naozaj krásne dielko,“ pochvaľuje si režisér Jozef Černek.

Ako hovorí, kulisy vytvárali najmä pre mladšieho diváka, hoc samotným muzikálom by chceli osloviť širšie publikum. Opierali sa pritom o originálny námet Williama Shakespeara. Ten posadil dej do gréckych Atén, neďalekého čarovného lesa. „Tým, že tu vystupujúpostavy so zvláštnou mocou a čaruje sa tu, je možné dať fantázii voľný priebeh. My sme sanakoniec dohodli, že sa nebudeme časovo viazať k žiadnemu štýlu. Prvoradým zámerom sú čo najjasnejšie farby, veľkolepé kostýmy a trošku abstraktnejšie kulisy,“ prezradil.

Práce ako na kostole
S viacročnými skúsenosťami z tvorby muzikálov sa Dramaťák pustil do spolupráce so známymi tvárami. Hudobník Emmer Péter sa opäť stará o piesne, pričom k pôvodným skladbám pribudne päť nových, čím sa ich počet zvýši na pätnásť. „Opäť spolupracujeme aj s Broňou Bočánekovou, ktorá už od septembra nacvičuje s deckami choreografie,“ hovorí režisér a dodáva, že všetky choreografie dostali nielen nový nádych, ale aj viac účinkujúcich.

Ako to už v pri podobných projektoch býva, všetky detaily sa budú finalizovať v posledných dňoch pred premiérou. Tento rok majú ale Dramaťáci zatiaľ celkom slušný náskok. Skladby už majú okrem jednej všetky hotové a čaká ich nahrávanie hudobného nosiča. Kostymérom ostáva dorobiť iba zopár kúskov a technici si lámu hlavu nad neobvyklým zadaním režiséra – škriatok Puk by mal v jednej scéne sedieť na mesiaci, ktorý sa dvíha k stropu. „Hoci vraveli, že je to veľmi zložité, my to zvládneme,“ verí J. Černek svojmu tímu. Dva týždne pred premiérou by už malo byť úplne všetko hotové. Herci si potom môžu kompletný muzikál znova a znova odohrať, aby sa oni, režisér, osvetľovači, zvukári a všetci ostatní poriadne s predstavením zžili.

_AKP7790u

Staré i nové
S pribúdajúcimi rokmi sa pochopiteľne muselo zmeniť aj herecké obsadenie. Od roku 2008 sa v Dramaťáku vystriedali dve generácie študentov a tak necelú štyridsiatku účinkujúcich tvoria z väčšej časti nové tváre. Mnohí pôvodní predstavitelia buď zavesili herectvo na klinec, alebo sú väčšinu týždňa mimo Komárna. Hodiny nácviku by tak nestíhali. „Niektoré postavy si zahrajú pôvodní herci. Kráľovnú víl bude opäť predstavovať Evelyn Polozsányiová, obľúbeného škriatka Puka stvárni Roberta Krmášková, a namysleného Klbabudem hrať ja,“ hovorí J. Černek.

Roky vývoja a skúseností sa podpísali najmä na výrobnom procese muzikálu. Pred ôsmimi rokmi sa decká podieľali na takmer každej časti tvorivého procesu – od vzniku prvej kulisy až po posledný tón skladieb.„Našich mladých hercov vedieme dnes už úplne inak, ako pôvodných. Snažíme sa k nim pristupovať oveľa profesionálnejšie. Tvrdo trénujú svoje role a choreografie, aj štyrikrát týždenne. Napríklad s kulisami prišli do styku až keď boli na scéne. Pri ich výrobe pomáhajú skôr rodičia,“ približuje režisér. Už z pohľadu tvorby ide podľa neho o úplne iný muzikál. Porovnávať preto pôvodné obsadenie s týmto, sa vôbec nedá. „Tieto decká sú proste iné, nie je možne povedať či lepšie alebo horšie. Čo sa našťastie opakuje, je dobrá nálada. Tak ako vtedy, aj teraz sa teším na každú jednu skúšku a máme v Dramaťáku opäť skvelú atmosféru,“ dodáva.