Šport 2010. 10. 10.

Séria troch prehier ukončená, dva body sme si priniesli z Prievidze!

Piate kolo basketbalovej extraligy nás zaviedlo do Prievidze, kde sa očakával tvrdý súboj dvoch trápiacich sa celkov. Prievidza sa totiž v štyroch zápasoch netešila z výhry ani raz a naši hráči hrali od polčasu s Interom v kŕči.

Pred 1 500 divákmi sme nezačali najlepšie a komárňanským fanúšikom sa začali vybavovať nepekné spomienky na posledné tri zápasy. Za minútu a pol sme totiž chytili dva fauly a Martins Berkis stratil loptu pre kroky. Ten istý hráč však krátko na to však zaznamenal aj svoju prvú trojku a ďalšie dva body, čím naznačil svoju prichádzajúcu útočnú dominanciu. To svietilo po dvoch minútach zápasu na ukazovateli 3:7 pre hostí. Kanadský pivot Corey Hallett ešte znížil trojkou na 8:11, no od toho momentu boli naši lepší prakticky vo všetkom. Domáci potom nedokázali ďalšie tri minúty úspešne zakončiť, stratili dve lopty a keď Tarvis Williams znížil na 10:21, bolo už neskoro.  Náskok MBK narastal a do konca štvrtiny už nabral hrozivých 21 bodov, no Corey Hallett v posledných sekundách znížil svojou druhou trojkou na 17:35. V prvej štvrtine skvele zahral Jackson a striedajúci Klár, ktorý za 3 minúty zaznamenal 8 bodov a asistenciu.

Druhú štvrtinu začali hráči Prievidze akoby si cez prestávku „dačo šňupli“. Boor, Jurík a Ridzoň premenili každý v priebehu minúty po jednej trojke a naznačili, ako bude druhá časť hry vyzerať. Bolo to priam šialené! Domáci tak znížili na rozdiel 9 bodov, no potom sa nám podarilo zvýšiť na rozdiel 16 bodov. Potom sa spoza perimetra presadil opäť Kanaďan Hallett, dva krát Boor a tak domáci znížili na rozdiel 8 bodov – 38:46. Následne prišla svetlá chvíľka Riša Mišinského, ktorý vsietil dve trojky a vrátil na našu stranu vyšší, 12 bodový náskok. Ten sme si do konca polčasu udržali, aj keď domáca trojková kanonáda pokračovala – Ridzoň a Bór premenili po jednej trojke. Do šatní sa teda išlo za stavu 50:61 a my sme dúfali, že mušku, akú mali hráči Prievidze spoza oblúka, si zo šatne už neprinesú. Vysoké skóre na oboch stranách však bolo známkou toho, že ani jedna z obrán nefungovala, ako mala. Naši nedokázali pokrývať hlavne perimeter, veď domáci vsietil v druhej štvrtine až 9 z 13 trojkových pokusov!

Tretia štvrtina už vyzerala viac na pomery Extraligy. Za zmienku stojí asi len dve nešportové chyby (Hallett a Jurík). Domáci dali ešte dve trojky, no na zníženie stavu to nestačilo. Ten naopak narástol na 66:80. Dobre zahral Berkis, Burrows sa stále trápil, z piatich trestných hodov dokonca do tej chvíle premenil len jeden.

Konečný náskok sme si vybudovali v poslednej časti hry. Už po necelej minúte obdržal dovtedy najlepší strelec Baníka Corey Hallett druhú nešportovú chybu a musel predčasne pod sprchy. Domáci tak ostali v útoku i obrane viac ako citeľne oslabení. Cez hranicu 70 bodov sa prehupli až 4 minúty pred koncom, no to už naši hráči pokorili „stovku“. Zápas sme dohrávali s mladíkmi Maslíkom, Dubovským a Valachom a tí stav udržali. Zápas sa skončil výsledkom 75:108. Domáci bez Halletta úplne vybuchli v poslednej štvrtine a prehrali ju 28:9.

Šieste kolo je na programe v stredu 13. októbra, Komárno má voľno. Ďalší zápas bude „domáci“, v Dunajskej Strede sa v sobotu  16. októbra stretneme s Nitrou.

Tomáš Kottra

(pic by MIKE)

BC Prievidza – MBK Rieker Komárno 75:108 (17:35, 33:26, 16:19, 11:28)

Najviac bodov: Hallett 19, Boor 18, Williams a Ridzoň po 12 – Berkis 25, Burrows 23, Jackson 20
TH: 20/16 – 29/22, fauly: 22 – 20, trojky: 13 – 10, rozhodovali: Margala, Tomašovič a Matejčík, 1500 divákov

Na zhodnotenie zápasu sme sa spýtala Vlada Klára, ktorý zaujal hlavne na konci prvej časti hry:

„Do zápasu sme vstúpili s cieľom vyhrať po nevydarenom zápase na Spiši a myslím že sa nám to aj do bodky splnilo. V zápase sa vyskytli samozrejme aj chyby keďže sme dostali dosť trojok, ale na druhej strane sme súpera prevýšili vo všetkom ostatnom a myslím si že sme mali aj väčšiu túžbu vyhrať! Toto víťazstvo sme potrebovali a preto som rád že sa nám to aj podarilo. Hralo sa mi dobre a som rád že pred našou prestávkou sme konečne dotiahli zápas do víťazného konca.“

Ostatné zápasy 5. kola:

BK Inter Bratislava – BK SPU Nitra 70:75 (14:15, 22:18, 15:19, 19:23)
Najviac bodov: Wheeler 22, Gavran 18, Žilík 18 – Moore 24, Tomek 16, Lehman a Erwin po 10
TH: 14/4 – 27/14, fauly: 24 – 16, trojky: 4 – 5, rozhodovali: J. Janáč, Kurpaš a Hančík, 650 divákov

V Bratislave sa hral zaujímavý zápas. Inter viedol v úvode 10:0 a 12:2, ale Nitra v 12. min otočila na 16:20. Po veľkej prestávke to bolo o bod pre hostí (36:37), ale v 25. min domáci šnúrou 10 bodov potiahli na 46:37. Záver bol dramatický. V 34. min ešte viedol Inter o 5 bodov (64:59), no potom doplatil na vyfaulovanie oboch pivotov Gavrana a Štefanaca (35. a 36. min) a lanský finalista z Nitry napokon zvíťazil o 5 bodov.

Basketbal Pezinok – MBK Handlová 90:70 (16:13, 24:16, 22:27, 28:14 )
Najviac bodov: Sapp 26, Mičuda 21 – Barišič 23, Haviar 12, Avalič 12
TH: 17/8 -6/5, fauly: 11 – 19, trojky: 8 – 7, rozhodovali: Ženiš, Lamoš a Šramko, 300 divákov

Víťazstvo majstrovského Pezinka sa proti bronzovej Handlovej nerodilo ľahko. Ešte 37. min viedli domáci len 80:70, záver bol však plne v ich réžií. Do tých chvíľ to bolo vyrovnané, Pezinok si však udržiaval vedenie, aj keď hosťom sa podarilo zápas zdramatizovať.

BK Iskra Svit – BK Váhostav-SK Žilina 99:73 (22:18, 21:24, 24:21, 32:10)
Najviac bodov: McCoy 32, Dorazil 16, Sismilich 11 – Futo 16, Kosa 14, Podhorský 12
TH: 19/14 – 17/9, fauly: 19 – 21, trojky: 7 – 8, rozhodovali: T. Lukáč, Kúkelčík a Hrabuvčin, 500 divákov

Úvodnými trojkami Kožára a Futa v 5. min viedli hostia 8:4. Dlho sa z náskoku netešili, pretože už v 7. min prvá trojka Podtatrancov z ruky Sismilicha uviedla domácich do vedenia 14:12, ktoré do prestávky už nestratili. V 14. min viedli Sviťania 34:25 aj preto, lebo úspešne doskakovali pod súperovými košom. Potom sa domáci trochu vytratili a hostia sa viac presadzovali pod košom Iskry. Aj preto sa prvý polčas skončil rozdielom len jedného bodu. Hostia sa nevzdávali a po trojke Kožára v 22. min vyrovnali na 47:47 a po úspešnom zásahu Futa dokonca viedli 50:49. To však bolo z ich strany všetko. Zdrvujúci nápor Sviťanov v záverečnej štvrtine úplne zdecimoval hostí, ktorí sa vytrali z palubovky. Domáci McCoy dosiahol 32 bodov a bol ústrednou postavu zápasu.

ŠKP Banská Bystrica – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 82:88 (20:20, 17:16, 23:21, 22:31)
Najviac bodov: Velčič 22, Findura 14, Grznár 11 – Jefferson 21, Baldovský a Johnson po 19
TH: 20/15 – 35/28, fauly: 27 – 21, trojky: 6 – 6, rozhodovali: Gabara, Pipíška a Turčina, 400 divákov

Stretnutie bolo vyrovnané až na posledných 5 minút. Domáci po technickej chybe Rendlu v 38. min stratili stretnutie, keď dovtedy dobre vzdorovali vedúcemu tímu a neboli ďaleko od prvého víťazstva v sezóne. Skúsení hostia zo Spiša na čele s dvoma Američanmi zvládli koncovku lepšie a zvíťazili v Banskej Bystrici o 6 bodov.