Mesto 2011. 12. 06.

Slovenské školy musia byť na zmiešanom území samozrejmosťou

Z troch základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským v Komárne ZŠ na Pohraničnej ulici má existenčné problémy. Navštevuje ju nízky počet žiakov a preto jej hrozí zánik alebo zlúčenie s inou školou.

Predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Dušan Čaplovič sa rozhodol preto navštíviť Komárno a s jeho predstaviteľmi hľadať riešenia pre zachovanie školy.

“Považujem za dôležité, aby slovenské školy boli na národnostne zmiešanom území samozrejmosťou,” zdôraznil Čaplovič s tým, že bude dnes rokovať s primátorom mesta a zástupcami školy. “Podľa môjho názoru je potrebné hľadať také riešenie, aby škola zotrvala vo svojich priestoroch a učitelia, žiaci a rodičia neboli traumatizovaní týmto problémom,” podčiarkol.

Dodal, že Slováci sú v tomto meste v postavení menšiny, preto bude požadovať osobitné financovanie školy z prostriedkov mesta aj podporu zo strany ministerstva školstva. “V priebehu pracovného výjazdu navštívim tiež ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským vo Svätom Petre, ktorá oslávila 65. výročie svojho založenia. So zástupcami obce budem diskutovať o podpore národnostného školstva,” uviedol predseda parlamentného výboru.

TEXT: TASR

Vyjadrite svoj názor