Kultúra 2014. 02. 19.

Snehulienka a zopár trpaslíkov + video z obdobia skúšok

Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri Matici slovenskej v Komárne, ktorý pod vedením Jozefa Černeka funguje už 10 rokov, pripravuje svoj 4. muzikál, tento krát rozprávku Snehulienka a zopár trpaslíkov. Slávnostná premiéra sa uskutoční v piatok 14. marca 2014 o 18:30 v MsKS Komárno. A ako to už býva pri „Dramaťáku“ dobrým zvykom, aj tejto premiéry sa zúčastní prezident SR J.E. Ivan Gašparovič. Okrem samotného režiséra Jozefa Černeka, ktorý má nad všetkým dohľad, hudbu aj tento krát pripravuje Peter Emmer, o kostýmy sa stará Janka Vikartovská a nováčikom pri „Dramaťáku“ je scénograf Richard Slezák.

Dramatický krúžok je práve v najkomplikovanejšej fáze príprav nového projektu. Na pár chvíľ sme ich navštívili aj s fotoaparátom, aby sme vám priniesli zopár pikošiek a vyspovedali sme vedúceho krúžku Jozefa Černeka.

Vraj ste prinútili peknú blondínku prefarbiť sa na čiernovlásku, je to pravda?

Áno, vlastne je, i keď to bolo nakoniec spoločné rozhodnutie rodičov a Ivanky. Myslím si však, že pre dobrú vec. Ivanka Kološová bude totiž predstavovať v našom novom projekte Snehulienku a myslím si, že keď si divák vybaví túto krásnu rozprávku a predstaví si princeznú Snehulienku, vždy je to tmavovláska. Vlastne aj v našom muzikáli sa hovorí, že farbu očí a vlasov jej dala noc.

snehu 55

Je bežné, že vaši herci robia tak radikálne zmeny kvôli muzikálom, predsa len ide amatérku tvorbu.

Úplne bežné to asi nie je, ale v našom prípade je to isté pravidlo. Ak sa pozriete ako dnes fungujú bežní teenageri, tak tí, čo sú v našom projekte zapojení, robia obrovské ústupky už len v tom, koľko času tomu venujú. Poslednú dobu a bude to tak až do dňa premiéry, sa stretávame minimálne štyrikrát do týždňa, všetci sa učia tancovať, pohybovať po javisku, musia vedieť spamäti množstvo textov, niektorí mimo to musia chodiť nahrávať do štúdia, prípadne navštevujú hlasového pedagóga. Vytvoriť muzikál, hoc amatérsky, nie je ľahká vec. Nacvičujeme na tak isto veľkom javisku ako profesionáli, naše kostýmy sú rovnaké, rovnako ako profíci, aj u nás sa spieva naživo, predstavenie trvá rovnako dlho a čo je najdôležitejšie, máme rovnakého diváka. Naša výhoda je snáď len v tom, že diváci sú k nám trošku tolerantnejší. To však neznamená, že by sme ich nechceli našimi výkonmi minimálne prekvapiť, ak nie šokovať.

Je to neskromné vyhlásenie, ale ste povestný tým, že si veríte…

Neverím ani tak sebe, ako tým deťom. Mám teraz vekovo oveľa mladšie deti ako pri muzikáli Skrotenie, ale majú svoj úžasný šarm a naozaj sa dokážem postaviť za výkon každého z nich. Skoro pol roka mi trvalo, kým sa utriaslo, kto bude čo hrať a v našom divadle naozaj platí pravidlo, že malú rolu nemáme. Myslím si, že výber postáv sme spravili naozaj bez kompromisov a tak, aby každému hercovi rola sadla čo najviac. Navyše tento krát sa viac opierame o pomoc profesionálov. Takže máme síce mladších hercov, ale tím okolo nich je už takmer celý postavený z profesionálov. Vlastne pomaly budem jediný amatér v kreatívnom tíme.

snehu 77

Možno by našich čitateľov zaujímalo, koľko ľudí je v pozadí, tých, čo vlastne na javisku nevidíme.

Možno budete prekvapený, ale veľa. V priamej línii asi dvadsať, ako napr. scénograf, kulisári, vizážisti, grafik, webistka, produkčná, asistenti a podobne. Potom sú to ďalší ľudia, ktorí nám pomáhajú s financiami, robia propagáciu a podobne. Je to asi sto ľudí, ktorí majú čo dočinenia s naším muzikálom a dá sa povedať, že každý jeden je pre nás životne dôležitý.

Spomenuli ste financie, tak veľký projekt asi lacný nebude, máte už všetky prostriedky, ktoré potrebujete?

Máme prísľub už minimálne na polovicu peňazí, ktoré potrebujeme. Našťastie sme natrafili na mimoriadne šikovnú osôbku, ktorá nám v tomto prípade pomohla. Čiže nie som to tento krát ja, kto musí našim sponzorom vysvetľovať, prečo sa nás oplatí podporiť. Plus sme si dali žiadosti na projekty z rôznych grantov. Odpoveď však príde asi až po premiére. Pokiaľ ide o výšku financií, je to zložité. Stojí to toľko isto ako pri profesionálnom divadle, pretože napr. za prenájom sály musíme platiť tú istú sumu. Elektrina, ktorú spálime, stojí totiž vždy rovnako. V zásade platí, že činohru spravíte, ak nemusíte platiť honoráre ako my, tak za pár stoviek eur. Najväčšia položka je prenájom sály na nácvik (min. 100 € na hodinu) a potom už len reklama. Muzikál vám to predraží asi päťnásobne, pretože pribudnú zvukári, autorské práva, prenájom štúdií a podobne. V každom prípade dnes už vieme, že muzikál bude, otázkou ostáva len aký veľkolepý, koľko skladieb, a pod.

snehu 22

Robíte teda Snehulienku a opustili ste Shakespeara, prečo?

Zrazu máme v krúžku mladšie deti ako predtým a na Shakespeara ešte nie sú pripravené, bolo by to mimo ich zmýšľania. Predovšetkým chcem, aby sa vo svojich postavách cítili dobre oni. Rozprávka Snehulienka a zopár trpaslíkov je pre nich úplne ideálna. Naši trpaslíci totiž predstavujú práve ten zázračný vek, v ktorom sú oni, akoby teenageri. Teda, keď ešte sú len deti, ale už sú na nich kladené nároky ako na dospelých. Preto sa prirodzenie búria. Vlastne aj postava samotnej Snehulienky je v podstate o tom. A hlavne doba je dnes mimoriadne komplikovaná, preto sme siahli po jednoducho krásnej rozprávke. Chceme, aby si divák prišiel do divadla oddýchnuť a zabaviť sa. Naša Snehulienka je krásna rozprávka, na ktorú môžete vziať aj dospelého.

Takže robíte veľké divadlo s malými deťmi, dá sa to?

Zas úplne malé tie deti nie sú. Ja osobne som bol naozaj šokovaný šírkou talentu niektorých našich hercov, či spevákov. Myslím, že tá doba akoby sa pohla, dnešné deti sú iné ako sme boli my v ich veku. Snažím sa ich neporovnávať s tými, čo sú dnes na vysokých školách alebo už pracujú, ale nedá sa tomu vyhnúť úplne. Som presvedčený, že sme opäť objavili talenty, o ktorých budeme dlho počuť. Pre mňa je úžasné sledovať ako sa dokážu navzájom podporovať a ako zodpovedne vedia pristupovať k práci. Verím tomu, že naši diváci rozhodne sklamaní nebudú.

snehu 66

Keď spomínate divákov, čo ste pre nich pripravili tento krát? Čo si majú obliecť alebo priniesť na predstavenie?

Tentoraz poprosíme našich divákov, aby mali na sebe buď zlatý alebo zelený doplnok. Zlatý bude prezentovať kráľovstvo a zelený trpaslíkov a les, v ktorom bývajú. Tým, že si diváci na sebe naozaj vezmú doplnky v týchto farbách, vyjadria ich podporu našim mladým hercom.

Ďakujem za rozhovor.
(Jana Pipíšková, www.komarnodnes.sk)