Mesto 2011. 05. 27.

Štát ide prešetriť predaj lodeníc v Komárne

Slovenská republika bude bojovať o svoj podiel v Slovenských lodeniciach Komárno.

„Predaj dohodlo zhruba pred dvomi rokmi bývalé vedenie Fondu národného majetku SR. Nebol však kóšer,“ vyhlásil pre Hospodárske Noviny hovorca fondu Miloslav Homola s tým, že transakciu chcú dať prešetriť právnikom. „V prípade, že sa potvrdia naše domnienky, pôjdeme s celou vecou na súd a budeme požadovať navrátenie akcií,“ tvrdí Homola.

Keď sa preukáže podvod
Na vysvetlenie – menšinový, tridsaťpercentný balík akcií predal Fond národného majetku spoločnosti E.I.C. Ide o dcérsku spoločnosť majiteľa firmy, ktorou je investičná banka European American Investment Bank AG (Euram).

Táto banka mala predkupné právo, a preto sa nerobil tender. „Pri predaji však neboli dodržané podmienky výberu odhadcu. Namiesto medzinárodnej uznávanej audítorskej firmy, ako napríklad KPMG, Deloitte, PwC či Ernst & Young, prípadne známej investičnej banky, robila odhad neznáma spoločnosť Interaudit Benetip,“ vysvetľuje Homola. Interaudit Benetip na svojej stránke uvádza ako klientov aj firmy zvučných mien – Agrofert Holding veľkopodnikateľa Andreja Babiša, automobilku Kia či rafinérku Slovnaft.

„Šanca získať majetok späť nie je takmer žiadna, keďže cena je vecou zmluvných strán. A ak sa tak dohodli, tak sa to rešpektuje. Výnimka by nastala v prípade, že by bol preukázaný podvod,“ objasňuje pozíciu FNM senior partner advokátskej kancelárie HMG & Partners Ján Gajan. Dodáva, že obchod potom môže byť neplatný a akcie sa teoreticky môžu vrátiť.

Akceptovali ponuku fondu
Problémom v tomto prípade je podľa Fondu národného majetku to, že Interaudit Benetip určil kúpnu cenu podielu v Slovenských lodeniciach Komárno na 48 miliónov slovenských korún, teda asi 1,6 milióna eur. „Táto suma však nezodpovedala reálnej hodnote podielu. V roku 2003 štát do nej nalial 80 miliónov slovenských korún,“ reaguje hovorca Fondu.

HN oslovili k článku aj odhadcu – Interaudit Benetip. Do konca uzávierky nám však firma neodpovedala z dôvodu neprítomnosti kompetentných osôb. „Predaj podliehal viacerým schvaľovacím procesom. Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ odpovedal na naše otázky Vladimír Kocourek, niekdajší viceprezident Fondu národného majetku, za ktorého éry sa predaj realizoval.

Predseda výkonnej rady dnešného výlučného majiteľa lodeníc Euram Bank AG Viktor Popovič pre HN povedal, že ako väčšinový majiteľ, ktorý mal predkupné právo na lodenice, akceptoval podmienky kúpy firmy. „Výber odhadcu – experta bol v réžii fondu. My sme striktne dodržali všetky zmluvy,“ hodnotí Popovič s tým, že do spoločnosti investovali celkovo 500 miliónov slovenských korún. „Peniaze išli do investícií a oddlženia firmy. Doteraz sme nevyplatili dividendy, všetok zisk sa investoval do spoločnosti. Aj vďaka tomu sa nám podarilo udržať 600 pracovných miest,“ dodáva.

Bývalé vedenie Fondu národného majetku kontrolovali predovšetkým nominanti politickej strany Smer Roberta Fica, pričom definitívny verdikt o predaji v tomto prípade vyniesla až vláda.

Zlá ekonomická situácia
„Nepredávalo sa to preto, že by sme dostali veľkolepú cenovú ponuku, ale preto, že firma bola v zlej ekonomickej situácii a chcela prepúšťať,“ zdôvodňuje predaj lodeníc bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Aby sa vôbec prepúšťaniu zabránilo, pomohol im rezort hospodárstva vybaviť prevádzkový úver na osem lodí. „To im zastabilizovalo zákazkovú náplň,“ hodnotí Jahnátek s tým, že pôvodne chcela firma prepustiť 800 ľudí z celkovo 1 200. Dnes pracuje pre firmu vyššie spomínaných 600 pracovníkov. Podľa terajšieho vedenia fondu sa však lodenice začali vzmáhať a podiel vo firme nebolo potrebné predávať. V roku 2008 podľa medializovaných informácií vykázala čistý zisk 50 miliónov korún. „To však bolo pred krízou. Zásadný zvrat v ich situácii prišiel o rok neskôr,“ podotýka Jahnátek.

Nebol strategický
Predaj sa však podľa exministra hospodárstva odklepol i z dôvodu, že lodenice neboli pre štát z hľadiska záujmov strategickým podnikom. „Strategickým bol len z hľadiska zamestnanosti v regióne. O predaji akcií sa rozhodlo i preto, že náš podiel vo firme bol slabý. Nemali sme vplyv na jej manažovanie,“ tvrdí Jahnátek.

TEXT: Petra Jamrichová
ZDROJ: hnonline.sk

SLK