Mesto 2013. 06. 10.

Stovky dobrovoľníkov počas víkendu zachraňovali Komárno

Komárno má za sebou krušný víkend. Boj s vodou však nekončí, priesaky a spodné vody nás ešte zrejme budú trápiť. 

Hrdinovia posledných dní - dobrovoľníci poverení rôznymi úlohami pomáhajú zachrániť mesto a jeho okolie pred vodou. FOTO: komarno.sk
Hrdinovia posledných dní – dobrovoľníci poverení rôznymi úlohami pomáhajú zachrániť mesto a jeho okolie pred vodou. FOTO: komarno.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá aj na dnešné popoludnie šancu na tvorbu búrok. V predchádzajúcich dňoch sa našťastie tieto obavy nenaplnili a dážď nekomplikoval v okolí Komárna situáciu.

Najdôležitejšou úlohou na nedeľu bolo utesniť nebezpečný priesak medzi Komárnom a obcou Kameničná. „Pomocou médií sa podarilo osloviť viac ako 300 až 400 dobrovoľníkov, z ktorých jedna časť plnila vrecia pieskom v meste, väčšia časť však pracovala na hrádzi medzi Komárnom a Kameničnou,“ informuje prostredníctvom webovej stránky mesta hovorca primátora Róbert Králik. Máme informácie, že o nezištnú pomoc mestu má záujem viac ľudí, no stavy sa počas dňa naplnili.

Výsledok niekoľkohodinovej práce dobrovoľníkov. FOTO: komarno.sk
Výsledok niekoľkohodinovej práce dobrovoľníkov. FOTO: komarno.sk

Vriec Komárňania naplnili podľa odhadov už viac ako 40 000. Len na spomínanú lokalitu sa v nedeľu ich použili asi 10 000. Dobrovoľníci nimi spevnili pätu hrádze a zabránili vode ďalej presakovať a ohrozovať podunajskú nížinu. Poďakovať dobrovoľníkom prišiel primátor Anton Marek aj Juraj Fekete, riaditeľ pobočky Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Komárne. Spodná voda v sobotu okolo obeda vyvrela aj v areáli bývalého bitúnku za Vážskym mostom.

Riziková situácia však zďaleka pre Komárno nekončí. Dunaj a Váh klesajú zatiaľ len pomaly a pokým voda tlačí na protipovodňové bariéry, existuje riziko podobných priesakov, alebo dokonca katastrofy. Nateraz však hliadky tvorené zamestnancami SVP a dobrovoľníkmi nehlásia žiadne nebezpečenstvo.

Dunaj v sobotu dosiahol rekordných 888 centimetrov. Aktuálny stav výšky jeho hladiny v pondelok o 6:00 je 845 centimetrov, Váh klesol zo 737 na 712. V Komárne bola síce vyhlásená mimoriadna situácia, praktického života Komárňanov sa dotkla len čiastočne. Okrem Dunajského nábrežia nebolo potrebné odstaviť elektrickú energiu ani plyn, či pitnú vodu. Školy ostali v závere týždňa otvorené a dôvod na ich zatvorenie nie je ani v pondelok.

Ešte vo štvrtok minulý týždeň boli z domu sociálnych služieb v Novej Stráži evakuovaní jeho obyvatelia. Nateraz to vyzerá tak, že sa tak skoro do svojho nevrátia. „Napriek maximálnemu vynaloženému úsiliu sa nám nepodarilo budovu ochrániť. Zaliala ju voda, zariadenie je zničené,“ povedal pre TASR vedúci organizačného oddelenia mesta Róbert Dobi.  Odčerpávať vodu zo zaplavených území podľa neho nemá zmysel, kým hladiny riek nestúpnu.