Región 2014. 02. 10.

Takmer tri štvrtiny mladých Slovákov žijú v domácnostiach rodičov

Pojem „mama hotel“ sa na Slovensku postupne udomácňuje. Ako totiž ukázali štatistiky Eurostatu, takmer tri štvrtiny mladých Slovákov vo veku 18 až 34 rokov žijú v domácnostiach svojich rodičov.

Je to zároveň najvyšší podiel v rámci všetkých krajín Európskej únie. Priemerný vek, kedy mladí Slováci opúšťajú príbytky svojich rodičov, je takmer 31 rokov. V najnovšom Rebríčku týždňa na to poukazujú analytici Poštovej banky.

Vyšší priemerný vek, v ktorom mladí opúšťajú „mama hotel“, nájdeme už iba v Chorvátsku. Hranicu 30 rokov pri opustení rodičovského hniezda v priemere prekračujú ešte mladí Malťania. Naopak, mladí Švédi, Dáni a Fíni sa osamostatňujú oveľa skôr, a to v priemere okolo svojich 20. narodenín.

Priemerný vek odchodu mladých ľudí z rodičovského domu za celú úniu či eurozónu iba mierne presahuje 26 rokov. Mladí Slováci však nezaostávajú iba za európskym priemerom, ale aj za svojimi rovesníkmi z krajín V4.

Dôvodom, prečo sa mladí ľudia neskôr osamostatňujú, je, že na Slovensku je slabo rozvinutý trh s nájomným bývaním a súčasné ceny nehnuteľností, ktoré sú vzhľadom na zárobky mladých ľudí pomerne vysoké.

Priemerne zarábajúci mladík si zo svojho platu môže dovoliť kúpiť iba 0,6 m2 bytu. Či už vlastné úspory alebo peniažky našetrené rodičmi tak na kúpu bytu alebo domu zväčša nestačia a na rad prichádza vo väčšine prípadov hypotéka alebo úver na bývanie s lehotou splácania niekoľkých desiatok rokov. Na úverovú pomoc z banky však môžu zabudnúť tí mladí, ktorí aj napriek ukončenému vzdelaniu nemajú prácu. Práve problém nezamestnanosti mladých je na Slovensku neprehliadnuteľný. Spomedzi všetkých Slovákov bez práce je 170.000 mladých nezamestnaných vo veku do 34 rokov, čo je približne až 42 %.

(tasr)