Mesto 2014. 01. 21.

Uctime si spoločne pamiatku obetí lavínového nešťastia

Bolo 20. januára 1974, nedeľa. Hodinky ukázali 10 hodín 40 minút. A vtedy sa to stalo. Z hrebeňa Bášt sa zrútila do Mengusovskej doliny poniže Popradského plesa veľká lavína.

Snehová masa mala takú silu, že sa jej čelo dostalo až na protiľahlý svah, kde práve prebiehal lyžiarsky výcvik stredoškolákov z Komárna. Pod snehom sa ocitlo 24 ľudí. Niekoľkým šťastlivcom sa podarilo z bieleho zajatia vyslobodiť vlastnými silami, trinásti však zostali pod snehom, ktorého hrúbka miestami dosahovala až šesť metrov. Po piatich hodinách záchranári vyhrabali zo snehu jedného študenta a previezli ho do nemocnice. Ostatných sa zachrániť nepodarilo. Toľko zo smutnej histórie.

20. januára 2014 uplynulo 40 rokov od najhroznejšej udalosti v histórii existencie komárňanskej priemyslovky, pri ktorej prišiel o život naraz 12 osôb. Vinný? Nikto. Išlo zároveň o najväčšie nešťastie vo Vysokých Tatrách. Pod hrubou vrstvou snehu našli smrť profesor Daniel Korec, jeho 13 ročný syn Milan a ďalších 10 študentov.

Súčasní študenti i vedenie školy si túto tragédiu pripomenuli práve na štyridsiate výročie – 20. januára. Zhromaždili sa na pietnej spomienke pri pamätnej tabuli umiestnenej vo vestibule Strednej priemyselnej školy v Komárne, aj za účasti bývalých spolužiakov obetí nešťastia.

Aj pre nás všetkých je ťažké spomínať na túto tragickú udalosť. No ešte ťažšie je to pre tých, ktorí pod lavínou stratili svoje deti, súrodencov, príbuzných, alebo boli priamymi účastníkmi tohto nešťastia, menovite triednemu profesorovi Ing. Jánovi Havlitusovi a spolužiakom obetí nešťastia. Lavice študentov zostali navždy prázdne, nikdy viac už do nich nezasadli: Dušan Szabó, Jozef Balačin, Pavol Jorík, Tibor Magyarics, František Varga, Ladislav Bauer, Jozef Solár, Július Štumpf, Juraj Turi-Nagy, Tibor Kočí.

Ich pamiatke sú venované pamätné tabule na Symbolickom cintoríne v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách, na nádvorí a vo vestibule školy i dvanásť stromov vysadených pred internátom školy. Uctime si ich pamiatku aj my ostatní.

[juicebox gallery_id=“43″]

(foto: hoslavia.uniza.sk)

Vyjadrite svoj názor