Mesto 2019. 05. 02.

V Komárne sme si pripomenuli 100. výročie úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika

Vo štvrtok si obyvatelia mesta uctili pamiatku generála Štefánika pri jeho soche pred Domom Matice slovenskej. Spomienková slávnosť bola sprevádzaná kladením vencov i vystúpením Rebelov. 

Podujatie zorganizovali Dom Matice slovenskej a Miestny odbor Matice slovenskej v Komárne v spolupráci s Generálnym štábom Ozbrojených síl SR. Mesto si výročie úmrtia najväčšieho Slováka uctilo kladením vencov k jeho soche v sprievode ľudovej hudby v podaní Rebelov. Práve vystúpenie folklórnej skupiny Slovenskí rebeli zvýrazňuje aj myšlienku samotného súboru, ktorý vníma Štefánika ako rebela v slovenských dejinách.

Podľa slov riaditeľa Domu Matice slovenskej v Komárne Jozefa Černeka tu jeho socha nie je náhodou. Štefánik totiž spomínal mesto Komárno na Parížskej mierovej konferencii v roku 1919 v spojitosti s demarkačou líniou.

Vznik samotnej sochy sa traduje k roku 1930. Vojaci 12. pešieho pluku dali postaviť sochu z vlastných financií. Socha je dielom známeho českého sochára Otakara Španiela a Dušana Samuela Jurkoviča. Pôvodne bola odhalená 12. mája 1930 vo Vojenskom parku v Komárne a v roku 1938 bola premiestnená do Banskej Bystrice, na vrch Urpín. Cestu späť našla v roku 1968, avšak dnešné dôstojné miesto pred Domom MS Štefánikovej podobizni našli až v roku 1990. Pôvodné Námestie SNP v Komárne tak bolo premenované na Námestie M. R. Štefánika.

Zdroje: teraz.sk, ahojkomarno.sk, facebook.com/jozef.cernek