Mesto 2011. 12. 06.

V komárňanskej nemocnici budú novorodencov strážiť nové monitory dychu

Dva nové monitory dychu kojencov Babysense II pomáhajú od včerajška mamičkám a sestrám na Novorodeneckom oddelení Všeobecnej nemocnice v Komárne, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia FORLIFE n.o.

Dar v hodnote 200,-€ dnes prevzala od pani Táni Tomasch, správkyňa Nadácie Križovatka, vedúca lekárka novorodeneckého oddelenia MUDr. Ingrid Moravcová. Monitor dychu účinne chráni novorodenca pred hrozbou tzv. Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Na Slovensku umiera na tento syndróm každý rok okolo 10 detí, na svete sú to však desaťtisíce dojčiat. „Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je diagnóza, ktorú lekári vedia určiť bohužiaľ až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov,“ hovorí pani Tomasch z Nadácie Križovatka.

Monitor neustále sleduje dýchanie a dychové pohyby dieťaťa. V prípade, ak sa dýchanie zastaví na dobu dlhšiu ako 20 sekúnd, alebo ak sa dychová frekvencia zníži pod 10 dychov za minútu, monitor spustí zvukový a svetlený alarm. Monitor dychu nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie a varuje rodiča alebo zdravotný personál v prípade ohrozenia dieťaťa. “Nové monitory dychu nám urobili veľkú radosť. Rada by som sa touto cestou poďakovala Nadácii Križovatka,“ hovorí vedúca lekárka novorodeneckého oddelenia MUDr. Ingrid Moravcová a dodáva, že už v roku 2009 darovala nadácia nemocnici 5 takýchto monitorov.

Tieto darované monitory sú určené len pre novorodenecké oddelenie. „Ak si chce monitor dychu zapožičať mamička aj do domáceho prostredia, vieme jej v spolupráci s Nadáciou Križovatka monitor zapožičať. O službu je medzi mamičkami veľký záujem, mesačne zapožičiame približne 10 monitorov na minimálnu dobu 6 mesiacov,“ doplnila lekárka.

Monitory dychu si pochvaľujú aj sestry na oddelení „Máme väčšiu istotu, keď má dieťa v postieľke monitor dychu, v prípade potreby nás okamžite informuje. Stáva sa, že mamičky občas zabudnú na podložke vypnúť signalizáciu, zoberú si dieťatko na dojčenie a alarm sa spustí na celé oddelenie,“ uviedla vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Elvíra Baková.

Vyjadrite svoj názor