Mesto 2019. 06. 06.

V Komárne sa vytvoria nové parkovacie miesta

V Komárne sa zmení parkovacia politika, ktorej primárnym účelom je regulovať mestskú premávku a zlepšiť dopravné podmienky.

Časové pásmo parkovného sa zníži, tarify sa zmenia a počet parkovacích miest sa zvýši.

S výrazným nárastom počtu áut sa mestská doprava stáva hustejšou, takže niektoré časti parkovacieho systému boli upravené pre efektívnu dopravu. Jeho primárnym účelom je regulovať dopravu, parkovacie poplatky sa používajú na udržanie najrušnejších miest mimo dlhodobého parkovania a na uvoľnenie priestoru.

Podľa platných predpisov od začiatku júla parkovacie lístky namiesto do 17. hodiny treba zakúpiť len do 16. hodiny. Víkendy budú naďalej zadarmo. Tarify sa zvýšili zo 40 na 50 centov a zo 70 na 90 centov, čo je stále pod priemerom v porovnávnaní so susednými mestami. Podľa odborníkov ideálna je 85- až 90-percentná obsadenosť parkovísk, tarifa by podľa toho mala byť zodpovedajúcim spôsobom upravená.

Dôležitým cieľom je, aby parkovacie poplatky boli využité na zabezpečenie ďalších parkovacích miest v meste a tým by sa zlepšili aj dopravné podmienky. Spoločnosť Comorra Servis, ktorá prevádzkuje tento systém, bude aj naďalej obnovovať dopravné značenia a nasadzovať nové dopravné tabuľe. Z mestského rozpočtu v tomto roku bolo na to vyčlenených 80 000 eur. Ďalších 80 000 eur bude použitých na výstavbu parkovacích miest v obytnej zóne, predovšetkým po odstránení zdevastovaných parkovacích miest, čím sa vodiči vyhnú parkovaniu v blate. Z tejto sumy mestská spoločnosťComorra Servis rozširuje svoj vozový park. V minulom roku kúpila multikaru a v tomto roku nové vozidlo na zimnú a letnú údržbu ciest. Mesto sa musí zamerať predovšetkým na čistenie chodníkov v zime, pretože podľa nového zákona sa vyžaduje ošetrenie 67-kilometrového úseku.

Kým pred 12 rokmi s väčšinou parkovacích poplatkov disponovala súkromná spoločnosť, teraz väčšina nich sa recykluje späť do dopravných vývojov.

Počet parkovacích miest sa rozšíri, aj Kossuthovo námestie sa vráti späť do parkovacieho systému, aj keď niekoľko rokov bolo stiahnuté kvôli renovácie. Obyvatelia budú môcť parkovať za symbolickú sumu počas celého roka a pre návštevníkov prvá hodina parkovného bude zadarmo. Rušia sa parkovacie miesta vyhradené pre mestských úradníkov v historickom centre mesta, oproti Dôstojníckeho pavilónu. V budúcnosti mestská správa nebude mať vyhradené parkovacie miesta, preto i tieto miesta môžu plne využívať obyvatelia. Bezplatné parkovisko je k dispozícii 300 metrov od centra mesta pri Pevnosti, kde sa dá kedykoľvek bezplatne parkovať.

Väčšina miest stále bojuje s hustejšou automobilovou dopravou, takže cieľom novej parkovacej politiky v Komárne je poskytnutie väčšieho priestoru pre cyklistiku, prechádzky a používanie verejnej dopravy.