Mesto 2021. 10. 05.

V pevnosti cvičili protiteroristické jednotky z celej Európy

Mesto Komárno bolo v dňoch 27. septembra až 1. októbra pravdepodobne najbezpečnejším miestom na svete. Stalo sa dejiskom cvičenia špeciálnych protiteroristických jednotiek združených v organizácii Atlas, ktorej Slovensko aktuálne predsedá.

Zúčastnilo sa na ňom viac ako 200 účastníkov, z ktorých bolo 104 príslušníkov zo zahraničných protiteroristických jednotiek (Lotyšsko, Dánsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko, Írsko, Chorvátsko, Česká republika, Fínsko, Grécko, Malta, Holandsko, Belgicko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko a Rumunsko).

Príslušníci špeciálnych jednotiek trénovali štandardné operačné postupy pri oslobodzovaní rukojemníkov v rámci expertnej skupiny Building (Budovy), a to v rôznych situáciách: v tme, pomocou zásahových plošín, vrtuľníkov, s využitím služobných psov, ostreľovačov a ďalších.

Nacvičované bolo taktiež poskytovanie prvej pomoci zranenému a aj ostrá streľba.

Pri organizácii cvičenia vypomáhali skúsení inštruktori z Českej republiky, Chorvátska a Írska. Pozorovatelia a hodnotitelia pricestovali z partnerských jednotiek nášho Lynxu z krajín ako Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Portugalsko, Dánsko a Lotyšsko.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR