Šport 2016. 06. 30.

Zlatá a strieborná medaila na Majstrovstvách Európy

Na majstrovstvách Európy v kajak-kanoe, ktoré sa konali v Moskve, boli úspešní aj športovci z Komárna. Štvorkajak, ktorého dvaja členovia a tréner sú z Komárna, získali v disciplínach na 500 m striebornú a na 1000 m zlatú medailu.

Slovenský štvorkajak v zložení Denis Mišák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Linka Tibor pod vedením trénera Petra Likéra podali v Moskve výborný výkon. Mužstvo, ktorého dvaja členovia sú z Komárna, jeden zo Šamorína a jeden z Novákov, sa postupom času zoceľujú a každým dňom dosahujú lepšie výsledky.

Vedenie mesta vo štvrtok prijalo športovcov aj trénera v budove Radnice. Po zhodnotení výsledkov a po gratuláciách si športovci prevzali finančnú odmenu, ktorou si mesto Komárno uctilo ich výkon.

jakó4
Fotó: Jakó

Chlapci štvorkajaku sa chystajú aj na olympiádu do Brazílie, sprevádzať ich bude masér Igor Viszlai a športový lekár László Máriási. Na olympiádu získala nomináciu aj Eva Ódor v stolnom tenise, a tak sa všetci stanú členmi 60 – člennej slovenskej výpravy.

Vedenie mesta darovalo športovcom vlajku mesta Komárno, aby cítili, že im fandí 33 tisíc obyvateľov mesta. Erik Vlček a Juraj Tarr si udržujú skvelú športovú formu už niekoľko rokov. Vlček získal majstrovský titul už 10- krát a zaradil sa tak na 4. priečku medzi najúspešnejších kajakárov. Tarr sa môže pochváliť piatimi zlatými medailami. Na ceste k úspechu ich sprevádzali tréneri László Polhammer, Tibor Soós a Peter Likér.

jakó5
Fotó: Jakó

Príbeh klubu kajak-kanoe v Komárne začal niekedy v 50-tych tokoch, keď sa vodné športy začali organizovať. Prvé úspechy sa dostavili už v 60-tych rokoch, v roku 1974 Béla Halmo reprezentoval Komárno na Majstrovstvách sveta. Veľké úspechy dosiahol aj Attila Szabó, ktorý v roku 1987 získal pre Komárno na Majstrovstvách sveta jednu striebornú a jednu bronzovú medailu, a o dva roky na to sa stal majstrom sveta. Od olympiády v Soule v roku 1988 sa naši kajakári zúčastnili každej olympiády, pričom v Aténach získali bronzovú medailu, v Pekingu získal štvorkajak striebro. Všetci štyria členovia tohto štvorkajaku boli z Komárna.
V kajak-kanoe klube trénuje 7 odborníkov-trénerov v súčasnosti 110 ľudí, takmer každý z nich súťaží. Väčšinu týchto športovcov tvorí mladšia generácia, vekové rozpätie sa pohybuje od 8 do 75 rokov. Na blížiacich sa majstrovstvách Európy juniorov sa zúčastní 8 mladých kajakárov z Komárna, čo znamená, že výchova novej generácie je v dobrých rukách a má obrovskú perspektívu.

jakó3
Fotó: Jakó

Klub naďalej využíva program majstra sveta Juraja Baču. Z detského domova z Dediny Mládeže chodí týždenne 4x trénovať 15 mladých ľudí. Program zabezpečuje deťom v zlej finančnej situácii nielen cestovanie na tréningy, ale aj úplnú výstroj.
Nájomná zmluva na budovu športoviska medzi mestom Komárno a klubom končí v auguste tohto roku. Poslanci mestského zastupiteľstva však už teraz prijali uznesenie, ktorým sa zaviazalo mesto Komárno podporovať klub čiastkou 46 tisíc EUR ročne, a to prostredníctvom rozpočtovej organizácie Comorra Servis.
Klub v súčasnej dobe riadi László Broczky, ktorý sa aktívne zúčastňuje výchovy mládeže aj ako tréner.