Mesto 2011. 07. 27.

Zmluvy zverejňuje Komárno lepšie, ale …

Podľa druhého kola si vo zverejňovaní zmlúv Komárno polepšilo, no stále je pod slovenským priemerom. 

Nezisková organizácia Transparency International Slovensko je jednou z tých, ktoré napomáhajú vytváraniu permanentného tlaku verejnosti na našich volených zástupcov. A to je dobré! Súčasťou ich agendy je aj hodnotenie zverejňovania zmlúv, faktúr a objednávok samospráv podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Ku koncu júla uskutočnila Transparency International druhé kolo prieskumu stavu dodržiavania vyššie spomínaného zákona stovkou najväčších samospráv, medzi nimi aj Komárna. Vo všeobecnosti konštatuje správa zlepšenie oproti stavu spred štyroch mesiacov, no stále je čo zlepšovať. Slovenský priemer dosiahol nárast o 13 bodov z celkového počtu sto bodov.

Samotné Komárno si polepšilo o 21 bodov – z 37 na 58 zo sto.  Zlepšenie nastalo aj v rebríčku, kde sme poskočili o deväť m miest na 58. miesto. Slovenský priemer išiel tiež v rebríčku nahor a strácame naň viac ako 2 body. Zlepšenie nastalo hlavne v kategórii čitateľnosti strojom a celkového narábania so zverejnenými zmluvami vrátane triediteľnosti a kopírovania obsahu. Problémovým ostal aj naďalej užívateľský komfort.

O prvom kole zverejňovania ste sa mohli dočítať tu.

“Lepšie zverejňujú zmluvy mestá na čele s nezávislými kandidátmi (63,5 b.). Nasledujú starostovia s podporou SDKÚ-DS (61,7 b.), SaS (59,8). Najhoršie sú na tom mestá, ktorým vládnu starostovia podporovaní SNS (42,5 b.) a Most-Híd (50,8 b.),” píše sa v tlačovej správe Transparency International Slovensko.

Kompletný rebríček s hodnoteniami si môžete prečítať TU!

Vyjadrite svoj názor