Šport 2010. 11. 07.

Komárno si aj po druhý raz poradilo so Svitom!

Po dvoch prehratých zápasoch s Pezinkom a Banskou Bystricou sa hráči MBK Rieker Komárno vrátili do Dunajskej Stredy, aby v priaznivom ‚domácom‘ prostredí otvorili druhú štvrtinu základnej časti.

Ťažko povedať, aké boli očakávania pred zápasom. V myšlienkach sme sa vracali hlavne k prvému zápasu v sezóne, ktorý sme po skvelom výkone vyhrali. Eufória však už dávno opadla a od zápasu s Nitrou práve v Dunajskej Strede, si fanúšikovia nemohli vychutnať peknú hru, aj keď nad Handlovou sa nám zvíťaziť podarilo. Dôležitou správou pred zápasom bolo, že kapitán Martins Berkis sa vrátil do zápasového cyklu, nastúpiť však pre zranenie ramena nemohol Klár.

Zápas začal nervózne z oboch strán, no v zakončení mali problém hlavne ‚obuvníci‘. Skóre zápasu síce otvoril dvoma bodmi Burrows, no v piatej minúte sme prehrávali už rozdielom jedenástich bodov – 4:15. Do konca štvrtiny sa nám však podarilo vyrovnať. Zaslúžili sa o to najmä Berkis a Jones. Na začiatku druhej štvrtiny ‚obdaroval‘ súpera v priebehu 45 sekúnd Berkis dvoma trojkami a od toho momentu sme už vedenie z rúk nepustili. Body pridávali na našej strane hlavne Berkis s Burrowsom. Niekoľkými peknými asistenciami sa zaskvel Jones. Body pribúdali rýchlo na oboch stranách. 15 sekúnd pred koncom znížil hráč dvojkou hráč Svitu Madzin na rozdiel dvoch bodov, no s polčasovým hvizdom Jones vsietil trojku a tak sme šli do šatní s päťbodovým náskokom. (47:42)

Na tom sme začali stavať hneď od začiatku tretej štvrtiny. Prispela k tomu hlavne podkošová dvojica Burrows-Jackson. Náš náskok narastal bodík po bodíku len pomaličky, 13 bodov v tejto štvrtine vsietil Burrows. Hostia sa začali vytrácať spod koša. V útoku sa im nedarilo a koniec štvrtiny nás zastihol s desaťbodovým náskokom. V poslednom dejstve sa toho veľa podstatného neudialo. Komárno si držalo svoj náskok, dobre bránilo a na oboch stranách ihriska úradoval hlavne Charles Jackson. Ten dal v štvrtej štvrtine 13 bodov a pridal 6 doskokov. Vedenie sme si teda nielen ustrážili, ale aj pekne zveľadili na konečných 96:78.

Zápas sa nám podarilo vyhrať. Síce to nebola taká jazda, ako v otváracom stretnutí sezóny, no teší aspoň tak, ako vtedy. Na zápas prišiel opäť hojný počet fanúšikov, čo pomohlo chlapcom bojovať s nepríjemným súperom. Tomu zahral dobre Polakovič, autor 19 bodov, viac sa zrejme čakalo od McCoya, aj keď 16 bodov a 8 získaných faulov z jeho strany určite nie je zlý zápis. No v momentoch, keď sa lámal chlieb, sme ho dokázali ustrážiť. Celkovo obrana fungovala dobre. Vyvarovali sme sa zbytočných faulov a od konca prvej štvrtiny sme Sviťanov nepustili do vedenia.

Obrovský prínos do hry mal navrátilec po zranení Berkis, ktorého ofenzívne schopnosti zamestnávajú súperových hráčov dosť na to, aby sa v obrane nesústredili len na duo Burrows-Jackson. V obrane je tiež veľmi aktívny a úspešný. Víťazstvo sme si zaslúžili, aj keď konečný bodový rozdiel nie je práve najpresnejším ukazovateľom, ako to na ihrisku vyzeralo.

MBK Rieker Komárno – BK Iskra Svit 96:78 (19:19, 28:23, 21:16, 28:20) – hralo sa v Dunajskej Strede
Najviac bodov: Burrows 28 (8 doskokov, 3 asistencie), Jackson 25 (13 doskokov, ), Jones 17 (9 asistencii, 4 doskoky), Berkis 15 (4 asistencie, 3 doskoky)
TH: 16/12 – 21/15, fauly: 19 – 18, trojky: 6 – 5, rozhodovali: Pipíška, Margala, Kurpaš, 320 divákov

Extraliga mužov – 12. kolo:

Astrum Levice – BK Inter Bratislava 84:75 (19:23, 28:16, 12:21, 25:15)
Najviac bodov: Lutovský 22, Toroman 19, Hill 18 – Brewington 22, Gavran 16, Wheeler 15
TH: 28/20 – 21/19, fauly: 21 – 23, trojky: 4 – 6, rozhodovali: Držiak, Tomašovič a Matejčík, 1700 divákov

Prvá štvrtina bola v réžii Interu. Druhé dejstvo sa nieslo vo vyrovnanom duchu, ale dve trojky Toromana v závere štvrtiny znamenali osembodové vedenie domácich. Po zmene strán Levičania tretiu štvrtinu nezvládli, hostia ju ukončili jedobodovým náskokom. V závere domáci zapli na plné obrátky a stretnutie napokon priviedli do víťazného konca.

BK SPU Nitra – MBK Handlová 75:60 (9:16, 26:16, 19:19, 21:9)
Najviac bodov: Tomek 19, Bosák 18, Moore 15 (13 asistencií) – Delič 15, Gavlák 13, Madaj 10
TH: 17/10 – 16/11, fauly: 15 – 19, trojky: 5 – 3, rozhodovali: J. Janáč, Lamoš, Hančík, 450 divákov

V úvodnej štvrtine plnej nepresností si hostia vybudovali postupne sedembodový náskok (9:16). V druhej štvrtine Nitrania krok za krokom sťahovali z náskoku Handlovej a v 18. min po úspešnom pokuse Tomeka bolo vyrovnané (30:30). Po polčasovej prestávke Nitrania vstúpili do zápasu s trojbodovým vedením, ktoré postupne ešte zvýšili, no hostia sa nevzdávali, a tak aj začiatkom záverečnej štvrtiny začínali domáci s trojbodovým náskokom. V poslednej štvrtine však Nitrania jednoznačne prevzali taktovku do svojich rúk a dotiahli zápas do víťazného konca.

BC Prievidza – Basketbal Pezinok 84:92 (25:28, 24:27, 22:20, 13:17)
Najviac bodov: Booker 23, Hallett 21, Williams 18 – Sapp 26, Snopko 18, Lukjanec 16
TH: 15/12 – 9/8, fauly: 11 – 19, trojky: 10 – 12, rozhodovali: Zubák, Fuska, Donát, 2100 divákov

Basketbal, ktorý sa hral v sobotu v Prievidzi, znesie aj najprísnejšie kritériá. Hostia z Pezinka prakticky neustále viedli. V 15. min sa Prievidžanom podarilo len vyrovnať na 34:34 a 37:37. Viackrát sa potom dokázali dotiahnuť na rozdiel jediného bodu, napríklad v 29. min 68:69, ale už v 32. min majstrovský Pezinok viedol 80:71, a tým aj položil základ svojho celkového víťazstva.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – BK Váhostav-SK Žilina 79:68 (25:22, 21:17, 12:13, 19:16)
Najviac bodov: Baťka a Jefferson po 18, Baldovský 12 – Kosa 19, Carter 12, Stojanovič a Podhorský po 9
TH: 29/20 – 21/14, fauly: 22 – 23, trojky: 10 – 8, rozhodovali: Lukáč, Karniš, Bohucký, 1000 divákov

Súboj na Spiši mal vyrovnaný úvod, no v druhej polovici I. štvrtiny si začali domáci vytvárať náskok a trojkou Jeffersona odskočili hosťom na 11 bodov. Žilina odpovedala rovnakou mincou a Kosa znížili opäť len na rozdiel troch bodov. V druhej štvrtine sa spočiatku družstvá striedali vo vedení a do šatní za išlo za stavu 46:39 pre Spišskú. Zmena strán priniesla nevýraznú hru, v ktorej si domáci udržiavali mierny náskok. V dramatickej záverečnej štvrtine sa hral rýchly basketbal, no húževnatí Spišiaci si už víťazstvo ustrážili. Po troch prehrách zverenci trénera Chudeusza opäť vyhrali.