Mesto 2011. 03. 28.

Mestá majú spoločné projektové zámery

Komárno a Komárom sformulovali spoločné záujmy. Mnohé nápady sú ihneď realizovateľné.

Samosprávy miest Komárna a Komáromu predložili spoločný projekt odbornej série konzultácií nazvaných Dielne budúcnosti. Sformulovali viac ako 160 zámerov cezhraničnej spolupráce v prospech obyvateľov oboch miest. Do práce zapojili verejnosť, odborníkov a inštitúcie.

Myslia rovnako
Pri príležitosti ukončenia projektu s názvom Pristáť na dvoch brehoch v rámci  Programu cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou sa v Dôstojníckom pavilóne uskutočnila tlačová konferencia. „Vychádzajúc z vybudovaných osobných a odborných kontaktoch medzi spoločenskými a hospodárskymi partnermi, cieľom vedenia oboch miest bolo v rámci grantu Európskej únie pomáhať spolupráci organizácií, inštitúcií, odborníkov a podnikov podobného profilu, ktoré pôsobia v jednej lokalite. Vychádzame z toho, že obyvatelia oboch miest, spoločenské organizácie, združenia či inštitúcie sa môžu podieľať na spoločných projektoch, len ak sa už v prípravnej fáze určovania cieľov projektov vytvorí medzi nimi interaktívna komunikácia. Výmena názorov na spoločné záujmy pomáha konsenzu pri určovaní spoločných cieľov,” informoval viceprimátor Komárna Béla Szabó. Podľa jeho vyjadrenia sa vytvorili priaznivé podmienky na významný krok v rozvoji cezhraničnej spoločenskej a hospodárskej integrácie oboch miest a ich regiónov.

Sformulovali spoločné záujmy
Séria odborných konzultácií Dielne budúcnosti podnietila interaktívnu kooperáciu. Vznikajú návrhy spoločného rozvoja, obchodných a spoločenských stratégií. „Sériu podujatí organizovali samosprávy. Odborníci z oboch miest sformulovali spoločné záujmy a zaradili ich do návrhov projektov,“ dozvedeli sme sa. Organizátori konštatujú, že v každom z dvadsiatich tematických okruhov sa zrodilo aspoň päť realizovateľných nápadov. Vzniklo tak zhruba 160 návrhov odzrkadľujúcich požiadavky obyvateľov oboch miest. Sú zozbierané v rozsiahlej práci, ktorú na tlačovej konferencii priblížil Tibor Csobod, pracovník kancelárie Medius v Győri poverenou vypracovaním projektu.

Zástupca samosprávy Komáromu Ferenc Szőllőssy zdôraznil: „Teraz je už úlohou samospráv oboch miest, aby nápady nezostali uložené v zásuvke. V prvom rade treba podrobne preštudovať materiál a vybrať nápady, ktoré sa dajú zrealizovať lacno a takmer ihneď. Na realizáciu väčších plánov treba vypracovať projekty a uchádzať sa o finančnú podporu,“ vysvetlil. Na starosti to budú mať odborné komisie, ktoré zriadia v oboch mestách. Pripravené materiály zverejnia na webových stránkach Komárna a Komáromu.

Spoločná budúcnosť
Témy obsiahli temer všetky oblasti každodenného života – vzdelávanie, kultúru, turizmus, ochranu životného prostredia, sociálnu oblasť až po spoločnú stratégiu hospodárskeho rozvoja. Úspech tejto série môže byť na oboch stranách Dunaja hnacím prvkom udržateľného rozvoja miest a dôležitým článkom pri sformulovaní spoločných strategických cieľov, zhodli sa prítomní. Prostredníctvom Tvorivých dielní budúcnosti sa vytvorili podmienky aj na to, aby v oboch mestách mohlo vzniknúť masové hnutie za cieľavedomé plánovanie spoločnej budúcnosti. V ďalšej spolupráci tak môže uplatniť svoje požiadavky odborná i laická verejnosť, zastupiteľstvá, odborné fóra, ako aj jednotlivé inštitúcie  oboch miest.

TEXT a FOTO: Angelika Pukanecová
ZDROJ: SME.sk