Šport 2017. 08. 26.

Adam Botek a Peter Gelle získali striebro v K2 na 1000 m. Erik Vlček a Tibor Linka obsadili na 500 m 4. miesto

Slovenský dvojkajak v zložení Peter Gelle, Adam Botek získal na MS v Račiciach striebro v K2 na 1000 m. Vo finále skončil vďaka výbornému finišu druhý za srbským tandemom Marko Tomičevič, Milenko Zorič. Dvadsaťročný Botek sa tešil z cenného kovu hneď pri premiére na svetovom šampionáte.

Slováci mali pomalší štart a po polovici trate boli na poslednej deviatej pozícii. Postupne však začali zrýchľovať, 250 m pred cieľom sa posunuli na bronzovú priečku a predstihli aj favorizovaných Nemcov Maxa Hoffa s Marcusom Grossom, ktorí napokon obsadili až piate miesto.
Gelle nečakal, že spoločná premiéra s Botekom na vrcholnom podujatí dopadne tak úspešne. „Vo finále to bolo veľmi náročné. V závere sme sa dokázali do toho oprieť. Posledných 100 metrov sme už ledva vnímali, no Adam zatlačil a napokon bolo z toho striebro. Nečakal som takýto fantastický výsledok. Nechceli sme prepáliť štart, išli sme si svoje tempo a oplatilo sa. Dôležité bolo, že sme si nenechali príliš ujsť Srbov s Nemcami a zostali nám ešte sily na finiš,“ povedal pre TASR Gelle, ktorý na MS 2011 v Szegede získal v K2 na 1000 m spoločne s Erikom Vlčekom zlato.

Komárňan (Virt) Botek mal zo skvelého debutu na MS veľkú radosť. „Striebro pri premiére na svetovom šampionáte, to je ako sen. Chceli sme skončiť v prvej šestke, no v kútiku duše som veril, že by sme mohli prekvapiť a siahnuť aj na medailu. Vedeli sme, že záver máme silný, dosť sme si verili. Nemci už nevládali, čo nás ešte viac nakoplo. Táto medaila je pre mňa veľkou motiváciou do ďalších sezón. Verím, že s Peťom pôjdeme kádvojku aj o rok a že to bude stále lepšie.“

Dvojkajak v zložení Erik Vlček, Tibor Linka obsadil v A-finále K2 na 500 m na MS v Račiciach 4. miesto. Členovia strieborného olympijského štvorkajaku z OH 2016 v Riu siahali vo svojej doplnkovej disciplíne na bronz. Vo finiši však tesne prehrali s Bielorusmi Romanom Petrušenkom a Vitalijom Bialkom. Zlato si vybojovali favorizovaní Španieli Rodrigo Germade, Marcus Walz.
Ivana Mládková skončila v A-finále K1 na 500 m ôsma. Zo zisku zlata sa tešila Bieloruska Volga Chudenková, keď vo finiši zdolala bronzovú z OH 2016 v Riu de Janeiro Novozélanďanku Lisu Carringtonovú. Miroslav Zaťko s Ľubomírom Beňom vyhrali B-finále K2 na 200 m, celkovo skočili na desiatej priečke. Matej Rusnák dopádloval v B-finále C1 na 1000 m druhý, čo v konečnom účtovaní znamená jedenástu pozíciu.