Mesto 2017. 01. 12.

Centrum pre poruchy rovnováhy komárňanskej nemocnice testuje unikátne zariadenie

Centrum pre poruchy rovnováhy komárňanskej nemocnice, prevádzkovanej neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadenej skupinou AGEL SK, testuje najnovší prístroj na vyšetrovanie rovnováhy u pacientov so závratmi –  tzv. Video Head Impulse Test, ktorý má zjednodušiť a zefektívniť vyšetrovanie porúch rovnováhy.

Video Head Impulse Test alebo vHIT vyšetrenie rovnovážneho aparátu vnútorného ucha patrí celosvetovo medzi najnovšie a najjednoduchšie vyšetrovacie metódy pri poruchách rovnováhy. Prístroj vyšetruje jeden z  najstarších reflexov v ľudskom tele – tzv. vestibulo-okulárny reflex, ktorého  funkciou je stabilizácia obrazu a zabezpečenie ostrého videnia pri pohybe pacienta. Pomocou  špeciálnej, v okuliaroch zabudovanej infračervenej kamery s vysokorýchlostným snímaním sa zaznamenáva poloha oka vo vzťahu s pohybmi hlavou. Výhodou takéhoto vyšetrenia je jeho jednoduchosť, neinvazívnosť, časová nenáročnosť a hlavne jeho minimálna záťaž pre pacienta oproti doterajším vyšetrovacím metódam. „Pri jednostrannej  poruche rovnovážneho orgánu nadobúda pacient v pohybe pocit, že okolitý svet sa točí, v prípade obojstrannej poruchy popisuje skôr ,,skákanie“ obrazu, pocit plávajúcej podlahy, pohupovania sa. U chorého so závratmi tým vzniká mylný dojem, že ide o poruchu zraku. Príčina problému je však vo vnútornom uchu, ktoré sa priamo podieľa na kontrole očných pohybov,“ vysvetľuje vedúca lekárka centra MUDr. Iveta Csekesová.

Zariadenie na vykonávanie takéhoto vyšetrenia má možnosť Centrum pre poruchy rovnováhy testovať od decembra minulého roku, a to vďaka dlhodobej a pozitívnej spolupráci s dánskou firmou Interacoustics, ktorá sa špecializuje na vývoj a výrobu zariadení slúžiacich na vyšetrovanie rovnovážneho aparátu. „Sme veľmi radi, že Centrum pre poruchy rovnováhy v Komárne svojím prístrojovým vybavením a činnosťou pod vedením MUDr. Csekesovej sleduje najnovšie celosvetové trendy. Keďže naše centrum ako prvé z dvoch existujúcich pracovísk v Slovenskej republike poskytuje služby pacientom z územia celej SR a odborné poradenstvo pre mnohé iné klinické pracoviská, našou snahou je v čo najbližšom časovom období trvale získať, resp. zaobstarať toto zariadenie. Vyšetrenie rovnováhy bude vďaka tomuto zariadeniu oveľa jednoduchšie a dostupnejšie, a to nielen pre obyvateľov Komárňanského regiónu, ale aj pre pacientov zo všetkých kútov Slovenska,“ dodal námestník pre zdravotnú starostlivosť MUDr. Rudolf Pelikán, MPH.

Centrum pre poruchy rovnováhy poskytuje svoje služby najmä klientom s chronickou poruchou rovnovážneho systému (závraťou). Komplexnou diagnostikou, liečbou, rehabilitáciou a edukáciou  pracovisko pomohlo mnohým pacientom.

Viac informácií na internetovej stránke centra alebo na telefónnom čísle 035/ 7909 435.

Mgr. Marta Csergeová,
tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.