Región 2011. 02. 04.

Chrípka zatvára školy aj škôlky, v okrese Komárno zatiaľ iba jedinú

Pre lokálne epidémie chrípky zatvorili v Nitrianskom kraji 12 základných, päť materských a jednu strednú školu. Šesť základných škôl, v ktorých sa pre chrípku neučí, je v okrese Nové Zámky, jedna v okrese Komárno.


Počet chrípkových ochorení v kraji stúpol oproti predošlému týždňu o 73,5 percenta

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre zaznamenal v piatom kalendárnom týždni 17 606 akútnych respiračných ochorení, z toho 3 926 tvorila chrípka a chrípke podobné ochorenia, čo je 22,3 percenta. Ako informovala regionálna hygienička Katarína Tináková, počet chrípkových ochorení stúpol oproti predošlému týždňu o 73,5 percenta. Najviac je chrípka na vzostupe v okrese Levice, kde nárast predstavuje až 143,9 percenta.

V Komárne zatiaľ iba Komenského
Čo sa okresu Komárno týka, jediným zatiaľ zatvoreným zariadením je základná škola na Ulici Komenského. Na nej podiel chorých dosiahol 33% a tak sa vedenie rozhodlo vyhlásiť na od štvrtku 3. do pondelka 7. februára chrípkové prázdniny.

Najviac chorých bolo vo vekovej kategórii do päť rokov, nasleduje skupina detí od šesť do 14 rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 577 osôb, čo predstavuje 3,3 percenta z celkového počtu hlásených ochorení. Ochorenia hlásilo 88 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 74 percent lekárov pre dospelých.

„V tomto týždni bol v Národnom referenčnom centre izolovaný jeden vírus chrípky typu A (v okrese Nitra) a štyrikrát vírus pandemickej chrípky A(H1N1) 2009, bolo to v okresoch Komárno, Levice a dvakrát v okrese Nitra,“ uviedla Tináková. V Nitrianskom kraji zároveň zaznamenali štyri ochorenia na syndróm ťažkej respiračnej nedostatočnosti. Všetky boli vo vekovej kategórii od 15 do 64 rokov.

Odborníci radia ako sa vyhnúť chrípke
Podľa odborníkov je dôležité vyhýbať sa ľudom, ktorí kýchajú a kašlú, pacienti by mali zostať aspoň prvé tri dni na lôžku a nemali by sa namáhať. Zároveň zdôrazňujú, že ruky by sa nemali len oplachovať, ale pravidelne umývať teplou vodou a mydlom aspoň 20 sekúnd. K prevencii ochorenia zaraďujú aj správnu životosprávu, dostatok spánku, postupné otužovanie, s ktorým však treba začať včas. Dôležité je aj primerane sa obliekať.

TEXT: SITA