Kultúra 2011. 02. 03.

Graduado Latinho – "Capoeira nie je módna záležitosť!"

Už tento víkend sa v Komárne stretnú capoeiristickí nadšenci z celého sveta. Komárňanský klub Vem Camará Capooeira totiž organizuje festival, ktorý oslovuje tých, ktorí si chcú zatrénovať s tými najlepšími, ktorých Slovensko ponúka. Ako diváci sa aj vy môžete zúčastniť tohto festivalu. My sme sa porozprávali s organizátorom akcie Tomášom Vu Thanom, ktorý je zároveň učiteľom vo viacerých mestách a venuje sa aj mentálne postihnutým cvičencom.

Čo je to capoeira, skôr umenie, alebo šport?
Capoeira je umenie, ktoré všetko spája dohromady a zmazáva rozdiely medzi ľuďmi i kultúrami. Je to veľmi komplexné spojenie boja s hudbou, akrobaciou a tancom. Každý si v capoeira nájde svoju cestu. Kto má rád hudbu, môže byť veľmi uznávaný spevák a hudobník, iný je známy vďaka akrobacii, ďalší kvôli efektívnosti hry a boja. V capoeire je veľa druhov hier a všetko dohromady je capoeira.

Čo znamená pre teba?
Znamená pre mňa životný štýl bez ktorého si život neviem prestaviť. Dáva mi pocit slobody a vyjadruje moje pocity. Tak isto je to pre mňa životná filozofia. Je to vec, s ktorou žijem každý deň- trénujem, cvičím a žijem tým. Učí ma ako napríklad komunikovať s ľuďmi a spoznávať iné kultúry, venovať sa ľuďom a deťom, zdravým, ale aj chorým. V capoeire si nájdem stále to svoje. Či mám za sebou zlý alebo dobrý deň.

Ako sa človek na Slovensku dostane k niečomu, čo vyzerá byť naozaj tak vzdialené od našej kultúry?
Capoeira na Slovensku je ešte veľmi nerozvinutá, ale už čoraz viac sa dostáva do ľuďom do povedomia. Za tých zopár rokov, čo sa dostala do Európy, si ju obľúbili tisíce ľudí. Väčšinou sa ľudia dostali ku capoeire cez filmy. Momentálne cvičí capoeiru viac žien. Každá väčšia univerzita ju má vo svojich kurzoch, tanečné štúdiá takisto ponúkajú capoeiru.

Nie je záujem o Capoeiru iba chvíľkovým boomom?
Capoeira nie je to módna záležitosť, takže je len otázkou času, kedy sa capoeira stane ešte známejším športom a bojovým umením na Slovensku. Určite sa bude rozširovať! Ja sa jej venujem už 10 rokov a jej popularita stúpa.

O festivale Festival de Capoeira sa viac dočítate tu!

Čo považuješ za najväčší úspech za tento čas v doterajšej ‚co-existencii‘ s capoeirou?
Takým mojím veľkým úspechom je asi to, že som pri nej celý ten čas vydržal. Začal som veľmi mladý, keď som mal 14 rokov a môžem povedať, že som ju začal z ničoho- bez učiteľa a mojimi pomôckami boli videá a knihy, z ktorých sa vôbec nedá capoeira naučiť.

Aj vyučovať som začal relatívne mladý, takže v tom čase to každý bral bez rešpektu a brali to iba ako druh zábavy. Preskákal som si toho dosť, aby som naďalej pracoval na sebe a zdokonaľoval sa. Ale za tie roky čo cvičím sa mi podarilo posunúť dosť dopredu. Mám úžasných žiakov nielen v Komárne ale aj Galante Nových zámkoch a Győri.

Máte klub? Ako sa organizujete?
Cvičíme pod organizáciou Vem Vamara Capoeira, ktorú vedie náš profesor Pacoca. On vyrastal v Brazílii a má za sebou 28 rokov capoeiry. Vychováva z nás dobrých študentov, ktorí ho reprezentujú na rôznych seminároch a súťažiach. Práve on nám odovzdáva tú ozajstnú capoeiru. Učí nás aj to, ako ju použiť v sebaobrane. Dobrý capoeirista musí mať svoj postoj, musí poznať filozofiu capoeiry, hrať na hudobných nástrojoch, rozprávať po portugalsky a byť dobrým tak v hre, ako aj v boji.

Dá sa teda capoeirou ubrániť napríklad na ulici?
Túto otázku asi riešia najčastejšie ľudia, ktorí robia iné bojove umenia. Existuju dva druhy capoeiry, na ktoré ju delím ja: Na internetovú a originálnu brazílsku capoeiru. Rozdiel je v tom, že pri internetovej capoeire cvičenci kopírujú a pokúšajú sa to učiť ďalších. A potom to aj tak vyzerá. Nevedia, čo robia dobre a čo zle a potom, keď to prezentujú na rôznych vystúpeniach a akciách, ľudia si o tom veľmi rýchlo urobia svoj obraz a pozerajú na to, ako na nejakú tanečnú skupinu, ktorá len tak hore-dole kope do vzduchu

Aj ty sa zúčastňuješ súťaží. Ako sa ti darí na nich?
Medzi moje súťažné úspechy patria 1 miesto východnej a strednej Európy, účasť na majstrovstvách Európy v Bruseli v rokoch 2006, 2007 a 2008 a hlavne úspechy mojich žiakov a detí ktoré z každej súťaže berú domov medaily a poháre.

Čo bolo doteraz tvojou najväčšou výzvou, ktorú si v tomto smere prijal?
Rozhodne pre usporiadanie festivalu capoeiry spojené s páskovanim v Komárne, kde hlavnými hosťami budú capoeiristy s Brazílie, ktorí patria medzi najväčšie osobnosti capoeiry. A takisto za ňu považujem návštevu Brazílie, kam sa chystám tento rok auguste.

Čo budú mať možnosť diváci vidieť, keď sa zúčastnia niektorej zo súčastí festivalu, ktorý sa koná už tento víkend?
V prvom rade chcem povedať, že verejnosť má prístup aj na tréningy. No najväčšiu pozornosť by som upriamil na Batizado. To je vlastne krst capoeiristov kde, dostavajú od svojich profesorov opasky. Je to ceremónia, počas ktorej ukážeme kultúru Brazílie a hlavne samotnú capoeiru. Určite bude na čo pozerať. Diváci uvidia show capoeiristov- akrobatické kúsky, ktoré ľuďom vyrážajú dych, tak isto bojovejšiu stránku capoeiry. Tak isto bojový tanec s palicami, ktorý sa volá Maculele, sambu a rôzne hry capoeiristov. A aby som nezabudol, aj vystúpenie mentálne postihnutých ľudí ktorí tiež patria pod našu organizáciu a cvičia s nami. Ľudia uvidia že capoeiru skutočne môže robiť hocikto bez rozdielov.

Aký je význam takýchto festivalov?
Veľký. Hlavným významom je predstaviť capoeiru širokej verejnosti a dostať ju do povedomia. Ďalší význam je spoznávať a cvičiť s rôznymi ľuďmi a naučiť sa nové veci a techniky a takisto filozofiu capoeiry.

S Tomášom Vu Thanom alias Graduado Latinhom sa rozprával Tomáš Kottra.