Kultúra 2016. 11. 09.

Hrnčiarska dielňa

Zamysleli ste sa nad tým, čo všetko viete o hrnčiarstve? Z dostupných materiálov zisťujeme, že patrilo medzi najrozšírenejšie a najstaršie remeslá, ktorého začiatky siahajú do predhistorických dôb.

emoke-szilva-maluje-na-sklo

Tvárnosť hliny a jej bohatý výskyt umožňovali človeku vyrábať rôzne úžitkové predmety, hlavne nádoby do domácnosti. Základom práce hrnčiarov bola príprava vhodnej suroviny,  hrnčiarskej hliny. Hlinu najprv vykopali a nechali odležať. Pred použitím ju starostlivo spracovali a zbavili nečistôt. Výroba predmetu začína položením potrebného množstva hliny na vrchnú dosku hrnčiarskeho kruhu. Mokrými rukami sa vytvorí v strede hliny jamka a za stáleho točenia kruhu sa vyťahuje do výšky, šírky a hrúbky. Konečná podoba výrobku sa dotvorí  už len drevenou alebo kovovou špachtľou, nožom či šablónou. Po dokončení sa tenkým drôtom odreže od kruhu a drevenou lopatkou sa prenesie a pomaly suší. Dostatočne vysušené hrnčiarske nádoby sa ešte glazovali a vypaľovali, aby výrobky neprepúšťali vodu, aby boli tvrdé, hladké a lesklé.

skontrolujme-aj-pec

Toto sú teoretické informácie, ale pre žiakov základnej školy na Pohraničnej ulici v Komárne sa od 25. októbra 2016 stávajú aj praktickými. Vďaka viacerým úspešným projektom sa podarilo využiť priestory školy na vytvorenie novej špeciálnej učebne, tzv. Hrnčiarskej dielne.

prve-vytvory-ziakov

Slávnostného otvorenia sa okrem žiakov a pedagógov zúčastnili aj významní hostia, ktorí sa stali krstnými rodičmi. Mgr. art. Gabriela Godová, pedagogička Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave, známa komárňanská keramikárka, Mgr. art. Emőke Szilva, pedagogička ZUŠ v Komárne, komárňanská sochárka a Ákos Bencsics, keramikár, komárňanský rodák boli tí, ktorí ako prví prekročili prah novej dielne. Vzácni hostia nielenže odovzdali svoje skúsenosti, ale žiakov obdarovali aj jedinečnými darmi: vlastnoručne ilustrovanými knihami, hrnčiarskymi pomôckami, kresbou na sklo a vázou, vyhotovenou priamo počas krstu. Nechýbala ani spoločne vytvorená hlinená tabuľka s dátumom a odtlačkami prstov všetkých účastníkov slávnostného krstu. Prehliadka miestnosti, krátka inštruktáž k práci s hrnčiarskym kruhom a pecou na vypaľovanie a už len vyhrnutie rukávov a hor sa na hlinu. Pod rukami žiakov vznikli krásne nádobky, misky, poháriky ale aj tabuľky a rôzne výtvory. Bola to pre nich mimoriadna udalosť, ktorou začína nová, hrnčiarska tradícia.

slavnostne-otvorenie

Výuka bude prebiehať nielen počas vyučovania ale aj počas krúžkovej činnosti. Očakávaní sú aj rodičia, deti z materských škôl ale aj ďalší záujemcovia. Želáme všetkým malým hrnčiarom a keramikárom veľa krásnych výrobkov, ktoré potešia nielen oko ale aj dušu.

Text a foto: archív ZŠ Ul. Pohraničná 9 Komárno

tak-vyhrnme-si-rukavy ujo-akos-uci-ako-tvarovat-hlinu teta-gabika-vysvetluje-podstatu-prace-s-hlinou