Kultúra 2016. 03. 21.

Ako Malý princ cestoval

„Ahojte deti, ja som Malý princ. Priletel som sem, aby som vás previedol po mojich planétach a našiel si nových kamarátov“, prihovoril sa  k deťom z komárňanských materských škôl žiak druhého ročníka základnej školy na Pohraničnej ulici v Komárne.

V sprievode svojich kamarátoch baletiek sa pustili s deťmi do veľkej dobrodružnej cesty. Na niekoľko hodín sa stali cestovateľmi v projekte Labyrint čarovných planét, ktorý pripravili pedagógovia školy. Inšpirovaní Exupéryho príbehom Malého princa vytvorili hravý detský projekt s cieľom aktívne zapojiť predškolákov do života školy. Pod názvom každej planéty sa skrývali dobrodružstvá čakajúce na prílet detí. Každé na začiatku cesty dostalo cestovný pas, do ktorého zbierali pečiatky za splnenie úloh na planétach.

1

Záhadná planéta Archimedes sa nachádzala v biochemickom laboratóriu školy. Vstup bol povolený len v bielych plášťoch. Deti odhaľovali tajomstvá mágie. Jedna  magická úloha bola vytvoriť odkaz písaný neviditeľným atramentom a v druhej sa čarovala „slonia pasta“. Pokusy sa vydarili, všetci výskali od radosti, nadšenia a spoločne sa tešili z prvej pečiatky v pase.

Z najvzdialenejšej planéty cesta pokračovala na planétu Andersen v školskej knižnici. Šikovné deti nemali problém s abecedou, poskladali a navliekli si svoje meno z písmenkových korálikov a poradili si aj s bytosťami z rozprávok.

2

Po pripútaní a naštartovaní rakety cestovatelia zaleteli až na planétu Da Vinci vo výtvarnom ateliéri školy. Tu si vyskúšali šikovné pršteky, hnietili, modelovali a vyrobili si vlastné hlinené medaily. Nastal čas aj na medzipristátie v babičkinej kuchynke, kde na cestovateľov čakalo osvieženie v podobe chutnej ovocnej šťavy a jabĺčka.

Plní nových síl sa cestovatelia zastavili pri programovaní Legorobotov a potom pokračovali na planétu Pytagoras v tabletovej učebni. Múdre hlavičky si vyskúšali prácu s najnovšími informačno  – komunikačnými technológiami, vyskladali si pexeso, ukázali, že ani čísla im nerobia problémy.

4

Do pasu chýbala už len posledná pečiatka. Získať ju mohli na planéte Spartakus vo Fit miestnosti. Táto zastávka bola pre deti najzaujímavejšia, veď sa tu ukázala ich detská hravosť, veľká radosť a prirodzená túžba po pohybe.

Všetky deti získali do svojich cestovných pasov päť pečiatok a nastal čas, aby si svoje tajné odkazy nalepili na čarovný strom Baobab. Cestovanie  po planétach skončilo veľkým prekvapením. Malý princ si našiel nových kamarátov a šikovní cestovatelia odhalili jeho lietadlo.  Nechýbalo spoločné fotografovanie a potom už len cesta do svojich materských škôl.

5

Projekt Labyrint čarovných planét by nemohol byť úspešný bez aktívnej spolupráce učiteliek z MŠ Lodná, MŠ Mederčská, MŠ Mieru, MŠ Nová Stráž, MŠ Kapitánova a MŠ Eötvösa, ako aj všetkých učiteľov zo základnej školy na Pohraničnej ulici.

Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť a teda veríme, že sa malým cestovateľom na škole plnej čarovných planét páčilo a už ich nedočkavo všetci očakávame na zápise do 1.ročníka 7.a 8.apríla 2016 a potom v septembri v laviciach školy. www.zspohranicna.sk

Text: Mária Hamranová a Kristína Sýkorová,
Foto: archív ZŠ Pohraničná

6 7 8