Mesto 2017. 02. 13.

Komárňanská nemocnica sa i v roku 2017 zapojí do Valentínskej kvapky krvi

Hematologicko-transfúzne oddelenie (HTO) Všeobecnej nemocnice Komárno, prevádzkovanej neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadenej skupinou AGEL, sa aj v tomto roku zapojí do Valentínskej kvapky krvi, ktorú vyhlásil Slovenský Červený kríž (SČK). Zaľúbenci, ako aj široká verejnosť, budú môcť v rámci tohtoročnej kampane s heslom Šťastie máme v krvi, prečo ho nezdieľať? darovať najvzácnejšiu tekutinu od 13. februára do 17. marca.

Komárňanské HTO si aj v tomto roku v rámci tejto kampane vyhradilo na odber krvi pondelky a piatky od 7.00 do 11.00 hodiny, no v prípade záujmu väčších organizovaných skupín je možné dohodnúť aj iný termín spoločného darovania krvi. TASR informovala hovorkyňa nemocnice Marta Csergeová.

Všetci dobrovoľní darcovia dostanú od SČK darček. „Vďaka akcii Valentínska kvapka krvi evidujeme už teraz viacerých študentov z komárňanských stredných škôl, za čo sme veľmi vďační. Veríme, že ich prístup bude motivovať aj ďalších, nielen mladých ľudí k darcovstvu. Komárňanské HTO pravidelne vysiela svoju mobilnú odberovú jednotku aj do okolitých obcí, pričom už teraz máme naplánované odbery v Komárňanskom okrese na celý rok 2017,“ uviedla primárka oddelenia hematológie a transfúziológie Enikő Radi.
Všeobecná nemocnica Komárno sa do Valentínskej kvapky krvi zapája každoročne. „V roku 2016 prišlo v rámci nej darovať krv 45 žiakov, 169 viacnásobných darcov, 48 prvodarcov a štyri páry. Aj v tomto roku uvítame každého darcu najvzácnejšej tekutiny a veríme, že sa ich počet v porovnaní s minulým rokom o čosi zvýši,“ dodala primárka Radi.

Pripomenula, že darcom krvi sa môže stať každý zdravý človek od 18 do 65 rokov, vážiaci viac ako 50 kilogramov. Či je darca vhodný na odber krvi, posúdi individuálne lekár priamo na oddelení hematológie a transfúziológie. Deň pred odberom by mal darca veľa piť, nejesť mastné jedlá, nepiť alkohol a ráno by si mal dať ľahké raňajky.