Na protestnom zhromaždení prijali Maďari stanovisko
Za zachovanie školstva maďarskej menšiny sa v piatok konalo protestné zhromaždenie, ktoré sa malo uskutočniť podľa pôvodných plánov na Námestí generála Klapku v Komárne. Pre nepriaznivé počasie sa míting presunul do mestského kultúrneho strediska. Akciu, na ktorej sa zúčastnilo takmer 1000 ľudí, podporili Strana maďarskej komunity (SMK), Most–Híd, Csemadok, Zväz maďarských pedagógov na Slovensku, Združenie maďarských rodičov na Slovensku, mesto Komárno, Zväz maďarských skautov, Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku a ďalšie civilné organizácie.
„Na dnešnom mítingu sme upozornili na naše problémy, ktoré nie sú špecifické len pre národnosti, týka sa to aj slovenských škôl. Ide napríklad o zrušenie málotriedok. Nemôže nám byť jedno ani to, či naše deti majú v prvej triede na osvojenie si základov písania a čítania v materinskom jazyku týždenne päť alebo deväť hodín, ako majú prváci na slovenských školách. Je to v záujme celého Slovenska, aby deti boli dobre pripravené,“ zdôraznila jedna z organizátoriek podujatia Katalin Vojtek. Podčiarkla, že ak dnešná akcia dopadne tak ako petícia, ktorá bola odmietnutá, organizátori sa obrátia na ombudsmana. Dodala, že minister školstva hovorí o transparentnosti a dialógu, pričom rezort odvolávajúc sa na ekonomické dôvody plánuje zlikvidovať národnostné školy. „Robí to napriek tomu, že žiadne štúdie nepotvrdili, že takto ušetrené finančné prostriedky by vyvážili tú škodu a stratu, čo zapríčiní ich strata,“ podčiarkla Vojtek.
„Tvrdenie, že zrušenie málotriedok sa týka všetkých škôl, sa nezakladá na pravde. Podľa našich odborníkov momentálne je 327 slovenských škôl s nižším počtom žiakov, kým s vyučovacím jazykom maďarských evidujeme 119 malých škôl. Z toho 48 percent je ohrozených. V prípade slovenských škôl ide len o 31 percent,“ vysvetlil predseda SMK József Berényi.
Predseda Strany Most–Híd Béla Bugár povedal, že považuje problematiku školstva za mimoriadne dôležitú záležitosť. „V našom programe jej venujeme patričnú pozornosť. Ide o zachovanie našej identity,“ povedal.
Účastníci protestnej akcie sa na záver zhodli na stanovisku, v ktorom uviedli, že trvajú na svojich petičných požiadavkách, ktoré podporilo 26.452 občanov a ktoré Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR 16. júla zamietlo ako neopodstatnené. „Zrušenie menších škôl vnímame ako asimilačný krok a preto žiadame, aby MŠVVŠ umožnilo zriaďovateľom v prípade základných a stredných škôl s vyučovacím jazykom menšín znížiť predpísaný minimálny počet žiakov v triede. Žiadame, aby ministerstvo vnímalo maďarských a iných menšinových pedagógov, rodičov a ich zástupcov ako partnerov, aby nerozhodovalo o nás bez nás,“ uvádza sa v stanovisku.
Účastníci protestného zhromaždenia chcú dosiahnuť, aby sa pre školy s vyučovacím jazykom maďarským zriadil samostatný adekvátny, a nie formálny odbor na MŠVVŠ, Štátnom pedagogickom ústave a Národnom ústave certifikačných meraní s výberom spolupracovníkov prostredníctvom otvoreného výberového konania s podmienkou znalosti maďarského jazyka.