Kultúra 2017. 01. 31.

Na Univerzite J. Selyeho sprístupnili výstavu Počiatky a základy stresu

Pri príležitosti 110. výročia narodenia profesora maďarského pôvodu Jána Selyeho otvorili vo štvrtok (26.1.) na Univerzite J. Selyeho v Komárne výstavu s názvom Počiatky a základy stresu. Jej organizátormi sú Veľvyslanectvo Maďarska v SR a komárňanská univerzita. Výstavu slávnostne otvorila mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Maďarska v SR Éva Czimbalmosné Molnár a rektor Univerzity J. Selyeho János Tóth.

János Selye sa venoval teórii stresu, v tejto oblasti má za sebou dlhoročný výskum. „Za teóriu stresu získal svetovú slávu, jeho prvá významná publikácia o strese bola vydaná v roku 1936 v anglickom vedeckom časopise Nature, pričom jeho vedecké publikácie aj v Maďarsku uzreli svetlo sveta v polovici 60. rokov minulého storočia,“ povedala Czimbalmosné Molnár s tým, že Selye bol vedec, ktorý ovládal viacero jazykov a za sebou zanechal viac ako polstoročnú úrodnú vedeckú prácu.

V spojitosti so stresom vydal viac ako 1700 vedeckých článkov a 39 kníh a doteraz jeho prácu citovali vo viac ako 300.000 vedeckých článkoch. „Síce nezískal Nobelovu cenu, no bol celosvetovo známy a uznávaný. Bol členom viacerých medzinárodných organizácií,“ dodala veľvyslankyňa s tým, že Selye teóriu stresu posunul výrazne dopredu v medicínskej oblasti a zohráva významnú úlohu aj v každodennom živote, pričom aktívny ovplyvňujúci faktor má aj v začiatočných fázach chorôb zo stresu a v ich prekonávaní.

Vystavené sú materiály z historického múzea medicíny Semmelweis v Budapešti, zostavovanie expozície prebiehalo pod dohľadom odborných pracovníkov tohto múzea. Výstava je putovná, okrem Komárna ju v nasledujúcich mesiacoch možno vidieť aj na lekárskych fakultách v Bratislave, Martine a Košiciach.

-abu vs-
tasr.sk