Mesto 2014. 10. 31.

Netreba čakať na zázraky!

Dňa 30. októbra večer naplnili Dom Matice slovenskej ľudia, ktorí sa zaujímajú o komunálne voľby, ktoré sa uskutočnia 15. novembra, a chceli sa zoznámiť s nezávislým kandidátom na post primátora mesta Komárno Lászlóm Stubendekom, ďalej s nezávislými kandidátmi na post poslanca,  ktorí tvoria Občiansku spoluprácu.

László Stubendek na začiatku stretnutia predstavil kandidátov z Občianskej spolupráce – Imricha Knirsa, Ladislava Brinzíka, Štefana Jakaba, Františka Nagya a Františka Nagya. Nasledovalo predstavenie plánov, predstáv, počas ktorého v pozadí prítomný videli siluetu mesta.

Stubendek na začiatku svojho príhovoru uviedol, že sa preto stretlo toľko Komárňanov na tejto akcii, lebo majú radi svoje mesto a zaujímajú sa o osud mesta. „Keď som sa pripravoval na stretnutie s vami, spomenul som si, že pred 16-timi rokmi, 30. októbra 1998, keď som odovzdával funkciu viceprimátora mesta, aké bolo naše milované Komárno. Viacerí z nás máme pekné a milé spomienky o meste, a mladší zas určite počuli o tom, vedia o tom, že v tom období, v období po páde režimu naše mesto žilo svoje najkrajšie dni.” – začal svoj príhovor Stubendek. Vo svojom spomínaní uviedol, že toho času v meste mal každý prácu, tisíce obyvateľov pracovalo v lodenici, centrum mesta bolo plné veselými ľuďmi, ktorí vtedy ešte navštevovali reštaurácie, kaviarne, nakupovali a cítili sa dobre. Mesto mohlo byť pyšné na to, že je ozajstným klenotom regiónu. Ale mesto sa nevydalo na ceste vývoja, ba práve naopak, stúpilo na cestu poklesu. „Toto je zlé, treba to zmeniť! Nikto z nás nemôže mať márnu nádej, že sa stane nejaký zázrak, čo vyrieši naše problémy.” – pokračoval kandidát na post primátora.

Dozvedeli sme sa, že keď László Stubendek si mal vybrať medzi členstvom v strane a medzi kandidatúrou, nebolo pre neho otázne, ktoré si vyberie. „Potrebujeme takých vodcov, ktorí sú riešiť záležitosti Komárňanov, a nie sú exekútormi sebeckej straníckej politiky.” – odznelo na kampani. Nezávislý kandidát na akcii nechcel a ani sa nezaoberal tými, ktorí robia protikampaň alebo sú jeho protivníkmi. V jeho programe na prvom a najdôležitejšom mieste je napomáhať a podporovať vytváranie pracovných miest, čo ako primátor je jeho povinnosťou. Aktívne chce využívať aj finančné prostriedky z európskych fondov, a Komárno si vie predstaviť ako prosperujúce festivalové mesto. Tým by mesto dosiahlo, aby miestny ľudia a ľudia zo širšieho regiónu míňali svoje peniaze v meste, aby tu videli a prežívali krásne veci, umelecké hodnoty, čo by samozrejme, pomáhalo aj miestnej ekonomike. Druhým najdôležitejším bodom v programe Stubendeka je vybavovanie úradných záležitostí, čo sa týka každého obyvateľa. Mestský úrad roky nemal prednostu úradu, čo robil problémy každému. Mestský úrad chce posilniť usporiadanosťou, efektívnosťou a kontinuitou riadenia. Do tretice hovoril o vývoji cestnej siete a rozvoji infraštruktúry v meste a o tom, že rekonštrukciu ciest a chodníkov je nemožné nechávať len na predvolebné obdobie, ale treba sa s týmto problémom zaoberať priebežne. Mesto veľmi potrebuje ešte jeden most cez rieku Dunaj, čoho realizáciu už jeho predkovia začali. Je dôležité, aby mestská cestná sieť sa pripojila na európske cestné siete, veď aj to by prospelo lepšej ekonomike mesta. „Veľmi sú dôležité cyklotrasy a je veľmi dobré, že sa vybudovali. Ale prečo nie je cyklotrasa medzi Komárnom a Novou strážou? Veď po tomto úseku denno-denne pozdĺž cesty premávajú stovky cyklistov, ktorí často riskujú svoje životy.” – položil otázku bez odpovede Stubendek. Samozrejme, nevynechal ani tému parkovacieho systému v meste. Súčasný systém postihuje hlavne miestnych obyvateľov, nehovoriac o návštevníkoch mesta, ktorí do mesta prišli, aby si ho pozreli, spoznali ho.

„Pre mňa boli záujmy Komárňanov vždy na prvom mieste, čo takto zostane a bude aj v budúcnosti. Jedno vám môžem sľúbiť: ako primátor mesta urobím všetko pre rodiny s deťmi, pre mladých a aj pre starších. Vždy budem stáť pri nich a bojovať pre ich záujmu každú minútu vo funkcii, od prvého dňa až po posledné minúty.” – povedal Stubendek v ostatnej časti svojho príhovoru.

Na zoznamovacom večeri o kultúrny program sa postaral ELÁN Forever, Acoustic Flames, Imre Boráros, Mátyás Dráfi. Hostiteľom večera bol Rudolf „Čeku” Čerňanský volt. Ďalšie fotky na FB

-vaan-

Vyjadrite svoj názor