Mesto 2016. 05. 03.

Nová fototerapeutická lampa skvalitňuje starostlivosť o novorodencov

Novou modernou fototerapeutickou lampou, ktorá slúži na liečbu hyperbilirubinemie (žltačky) novorodencov, začali v týchto dňoch využívať lekári neonatologického oddelenia Všeobecnej nemocnice Komárno, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia FORLIFE a manažérsky riadi skupina AGEL SK. Vysoko výkonná lampa novej generácie FL 2010 s LED technológiou, ktorá skvalitní starostlivosť o bábätká a podstatne skráti dobu liečby novorodencov, vyšla nemocnicu viac ako 3000 eur.

Fototerapeutická lampa, patrí na súčasnom trhu k najšetrnejším a najmodernejším prístrojom. Prístroj  sa ovláda pomocou dotykového displeja a je vybavený monitorom telesnej teploty pacienta, čím je zaistená jeho maximálna bezpečnosť. „Oproti klasickej výbojkovej lampe, ktorá slúžila v našej nemocnici až doteraz, má nová LED lampa omnoho vyššiu výkonnosť aj životnosť, účinnejšie znižuje hladinu bilirubínu a to už za 24 hodín, čím sa predchádza možnému poškodeniu mozgu. Tiež sa znižuje dĺžka pobytu novorodenca pod lampou a taktiež doba hospitalizácie novorodenca a jeho matky. Vďaka tejto novej lampe sa zníži aj počet odberov krvi novorodencov, čím sú znížené aj náklady na hospitalizáciu, lampa má zníženú spotrebu elektrickej energie, čím sa šetri aj životné prostredie,“  uviedla vedúca lekárka neonatologického oddelenia MUDr. Ingrid Moravcová.

História gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia siaha až do obdobia roku 1902. „Na oddelení máme zriadený systém Rooming in, ktorého základom je spôsob ošetrovania dieťaťa matkou. Výhodou tohto systému je, že dieťa môže byť s matkou 24 hodín, a môže byť dojčené podľa svojich potrieb.  Podporujeme dojčenie – prirodzenú výživu novorodenca – už od narodenia včasným priložením na prsník, umožnením bondingu a aj edukáciou matiek počas hospitalizácie našimi skúsenými sestričkami a následne po prepustení poskytovaním online poradenstva ohľadom dojčenia,“ uzavrela MUDr. Moravcová.

-Mgr. Marta Csergeová-
AGEL SK a.s.