Mesto 2014. 07. 17.

Novorodenecké oddelenie nemocnice spustilo internetovú laktačnú poradňu

Mamičky, ak sa chcú dozvedieť, ako správne dojčiť, môžu oddnes komunikovať cez internet s novovytvorenou poradenskou skupinou Novorodeneckého oddelenia Všeobecnej nemocnice Komárno na jej webe www.forlife.sk v sekcii neonatologického oddelenia.

Internetová poradňa slúži mamičkám v slovenskom a maďarskom jazyku. „Poradenská skupina na novorodeneckom oddelení vysvetlí základné zásady dojčenia a poučí mamičku o správnej technike vyprázdňovania prsníka. Pri nesprávnej technike dojčenia a starostlivosti o prsníky môžu vzniknúť komplikácie, pre ktoré neskúsené mamičky často predčasne ukončia dojčenie. V mnohých prípadoch sa však tomu dá predísť. Pre dieťa je dojčenie veľmi dôležité, upevňuje citovú väzbu, zabezpečuje zdravý vývoj dieťaťa a chráni aj zdravie matky,“ vysvetlila účel poradne námestníčka pre ošetrovateľstvo komárňanskej nemocnice Zlatica Halmová.

Zriadiť on-line poradňu sa nemocnica rozhodla v rámci neustáleho vylepšovania svojich služieb. Námestníčka však upozorňuje, že poradňa nie je vhodná na riešenie akútnych problémov. „Naše poradkyne sa budú snažiť zodpovedať otázky mamičiek do 24 hodín. Môže sa však stať, že sa doba reakcie predĺži,“ dodala.
Dlhodobá spokojnosť mamičiek sa odzrkadľuje aj v každoročnom náraste počtu pôrodov. Do konca júna 2014 sa na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Všeobecnej nemocnice Komárno narodilo 367 detí, zatiaľ čo k 30. júnu 2013 bolo len 338 narodených detí. „Komárňanská nemocnica by sa chcela v blízkej budúcnosti uchádzať o titul Baby Friendly Hospital (Nemocnica priateľská k deťom) ako znak toho, že potreby mamičiek a ich detičiek patria medzi priority našej pôrodnice,“ doplnil riaditeľ nemocnice Viktor Dudáš.

(tasr)