Mesto 2013. 06. 13.

Pri otázke odškodnenia za povodne sa zatiaľ zisťuje rozsah škôd

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR otázku odškodnenia poľnohospodárov v súvislosti so škodami spôsobenými povodňami zatiaľ s rezortom financií SR neriešilo.

pohlad zhora2

„Túto otázku zatiaľ neriešime, lebo nemáme konkrétne informácie o tom, čo sa deje,“ uviedol po dnešnom rokovaní vlády šéf MPRV SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

Konštatoval, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) monitoruje situáciu po povodniach cez svoje pobočky. „Uvidíme, aký bude rozsah škôd. Potom sa budeme vedieť vyjadriť, či budeme problém riešiť cez možnosti Poľnohospodárskej platobnej agentúry, alebo bude potrebné rokovať na úrovni Ministerstva financií SR,“ dodal.

Tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec 11. júna informoval, že regionálne komory SPPK sa priamo v teréne snažia zmapovať rozsah zaplavených a podmáčaných polí, a to vrátane prvého hrubého odhadu škôd v poľnohospodárstve. „Predpokladáme, že najmä v okresoch Galanta, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Nitra a Bratislava, ale aj v oblasti Záhoria mohlo byť zaplavených alebo podmáčaných možno až niekoľko tisíc hektárov poľnohospodárskych pozemkov. Oblasť Žitného ostrova býva citlivá na spodné vody, ktoré tam zvyknú vystupovať na polia vtedy, keď hladina Dunaja a jeho prítokov stúpa,“ spresnil Nemec.