Mesto 2012. 01. 02.

Primátor hodnotí rok ako ťažký, nezhodol sa s poslancami

Nezhody sa odrážali na priebehu mestských zastupiteľstiev, ktoré často trvali do neskorých večerných hodín alebo s prestávkami aj niekoľko dní.

Primátor Komárna Anton Marek hodnotí rok 2011 ako ťažký. Prvý rok vo funkcii primátora sa mu pracovalo ťažko, pretože určitá skupina poslancov mu vraj – obrazne povedané – hádzala polená pod nohy. “Bola tam snaha jednej skupiny poslancov, aby súčasné vedenie malo čo najmenej úspechov. Neskôr sme mali prijatý rozpočet, blokovali nám, aby sme zobrali pôžičky, čiže nejaké investície sa robiť nedali, už aj z toho hľadiska, že z európskych fondov neboli nejaké ponuky,” povedal Marek.

Opozíciu v komárňanskom zastupiteľstve tvorí poslanecký klub Most-Híd, s ktorým hlasujú aj dvaja nezávislí poslanci. “Je to zlé, keď sa na miestnej úrovni povie opozícia. Každý poslanec je zvolený občanmi v prospech mesta, čiže aká tam má byť opozícia,” myslí si Marek.

V 25-člennom mestskom zastupiteľstve je 11 poslancov za Most-Híd, osem je nezávislých a šesť za SMK. Nezhody sa odrážali na priebehu mestských zastupiteľstiev, ktoré často trvali do neskorých večerných hodín alebo s prestávkami aj niekoľko dní. Poslanecký klub Most-Híd prostredníctvom médií primátorovi odkazoval, že by sa mal zamyslieť nad tým, či je spôsobilý na výkon funkcie primátora a na riadenie mestského úradu. Ten naopak tvrdí, že zasadnutia zdržujú niektorí poslanci svojimi vystúpeniami, keď sa k jednej téme prihlásia aj desaťkrát s faktickou poznámkou.

Podľa predsedníčky klubu Most-Híd Évy Hortai, ktorá bola v minulom volebnom období viceprimátorkou Komárna, sa má Marek čo učiť, čo sa týka vedenia zastupiteľstva. “Pre jeho neistotu a nerozhodnosť sú zasadnutia chaotické,” myslí si Hortai. Ako dodala, stáva sa, že o predloženom návrhu nedáva hlasovať, materiály predkladané do zastupiteľstva sú nedostatočne pripravené. Odpovede na interpelácie a otázky poslancov radnica zasiela so značným oneskorením alebo vôbec, uviedla Hortai. Mestský úrad na druhej strane podľa nej venuje nemálo času a úsilia medializácii primátora.

V roku 2011 malo mesto problémy s dvoma spoločnosťami – Viator a Commedia. Spoločnosť s ručením obmedzeným Viator, ktorá spravovala mestské termálne kúpalisko, kemping a hotel, prešla do likvidácie. Samospráva kúpalisko zverila do správy svojej príspevkovej organizácii Comorra Servis.

Problémy boli aj so spoločnosťou Commedia, ktorá prevádzkuje mestské médiá. Na základe negatívnych výsledkov finančného auditu v spoločnosti žiadal Marek výmenu na poste riaditeľa, s poslancami sa celé mesiace naťahoval o tom, kto to bude. “Niektorí poslanci blokovali, aby bolo zvolené nové vedenie Commedie, lebo im vyhovuje bezvládie,” myslí si Marek.

Opozícia Marekovi vyčíta, že sa stále zaoberá len záležitosťami z predchádzajúceho volebného obdobia a nepracuje na projektoch a investíciách do budúcnosti. Primátor oponuje, že investovať nemá z čoho, lebo poslanci nechcú schváliť úver na nové investičné akcie. “Vstúpil som do novej funkcie s veľkým finančným deficitom vyše 800-tisíc eur, čo boli dlžoby, nenachádzali sa zmluvy, hneď sa muselo začať jednať s bankou a zobrať preklenovací úver,” pripomenul. Ako dodal, dúfa, že rok 2012 prinesie Komárnu viac možností pre rozvoj.

TEXT: SITA

Vyjadrite svoj názor